Nie możesz spać? To objaw groźnego niedoboru
Kłopoty ze snem mogą być spowodowane wieloma czynnikami. U niektórych osób problem ten może mieć ścisły związek brakiem pewnych składników w diecie, szczególnie witamin. Które wpływają na jakość naszego snu?
1. Najczęstsze przyczyny bezsenności
Bezsenność jest zaburzeniem, które dotyczy prawidłowego rytmu, głębokości lub czasu trwania snu. Osoby dotknięte tym problemem zdrowotnym mogą mieć problem z zasypianiem bądź utrzymaniem snu. Czasami bezsenność polega na tym, że pacjent przedwcześnie się wybudza i nie może ponownie zasnąć.
W przypadku bezsenności krótkotrwałej, problem może utrzymywać się od kilku do maksymalnie kilkunastu dni. O bezsenności długotrwałej można z kolei mówić wówczas, gdy zaburzenie snu utrzymuje się powyżej trzydziestu dni.
Najczęstsze przyczyny bezsenności to:
- nadczynność tarczycy,
- zbyt wysokie ciśnienie tętnicze,
- choroba serca,
- nadużywanie kofeiny, papierosów, narkotyków,
- reumatyzm,
- bezdech nocny,
- zgaga,
- choroba układu oddechowego,
- depresja,
- choroba psychiczna.
Zdarza się, że kłopoty ze snem wynikają z nieco bardziej prozaicznej przyczyny. Trudności z zasypianiem to często wynik zbyt wysokiej temperatury w sypialni, niewygodnego łóżka lub nieuregulowanego rytmu dnia. Nieprzespana noc może być także wynikiem złej diety, negatywnych emocji, stresujących wydarzeń. Bezsenność często doskwiera tym, którzy cierpią na niedobór niektórych witamin.
2. Problemy ze snem a niedobór witamin
Za badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Luizjana wynika, że zbyt niski poziom witaminy D w organizmie może stanowić przyczynę zaburzeń snu. To właśnie ta witamina odgrywa bardzo istotną rolę w regulacji wydzielania dwóch substancji: serotoniny i melatoniny.
Melatonina uznawana jest za hormon regulujący rytm dobowy człowieka. Zanim zdecydujesz się na suplementację witaminy D, zbadaj jej poziom. Zbyt wysoka podaż tej substancji może mieć równie nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia, co jej niedobór. Nadmiar witaminy D może skutkować nagromadzeniem się wapnia w tkankach np. mięśniu sercowym, nerkach.
Zaburzenia snu mogą wynikać także z niedoboru witamin z grupy B takich jak niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, kwas foliowy, kobalamina.
Wszystkie te substancje wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz regulowanie podaży tryptofanu, aminokwasu wpływającego na produkcję melatoniny. Problemy ze snem jest witamina E może być spowodowana również zbyt małym stężeniem witaminy E.
3. Dieta na dobry sen
Dieta na dobry sen uwzględnia spożywanie następujących produktów:
- orzechy laskowe,
- zarodki nasion zbóż,
- pomidory,
- brukselka,
- szpinak,
- ziemniaki,
- brzoskwinia,
- banany,
- oliwa z oliwek,
- soja,
- groch,
- sałata zielona,
- groszek zielony,
- buraki.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski