Trwa ładowanie...

"Paskudna choroba". Lekarka mówi, jakie są skutki częstego jedzenia ryżu

 Paula Komendarczuk
03.04.2024 12:43
Choroba beri-beri związana z jedzeniem ryżu. Lekarka alarmuje
Choroba beri-beri związana z jedzeniem ryżu. Lekarka alarmuje (Getty Images / Instagram)

Ryż to popularne źródło węglowodanów, które jest powszechnie uważane za zdrowe i korzystne nawet dla osób na diecie. Okazuje się jednak, że zbyt częste jedzenie białego ryżu może mieć negatywny wpływ na organizm. Lekarka zwraca uwagę na niebezpieczną chorobę beri-beri.

spis treści

1. Biały ryż

Biały ryż, który cieszy się dużą popularnością, może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Propagatorka wiedzy medycznej, dr Magdalena Cubała-Kucharska, alarmuje w mediach społecznościowych przed nadmiernym spożyciem ryżu i przypomina o ryzyku wystąpienia choroby beri-beri.

Zdaniem lekarki biały ryż nie jest wartościowym produktem pod względem składników odżywczych, dodatkowo nadmierne spożycie może powodować niedobór witaminy B1.

- Nie przesadzajcie z nim jako podstawą posiłków - przestrzega ekspertka na Instagramie.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

- Jakbyśmy sobie miesiąc, dwa lub trzy pojedli biały ryż, to rozwinęlibyśmy paskudną chorobę beri-beri, która obejmuje właściwie wszystkie układy organizmu od serca po układ nerwowy - dodaje Magdalena Cubała-Kucharska.

Obecnie na beri-beri może zachorować każdy, kto spożywa zbyt duże ilości ryżu. Produkt jest pozbawiony witaminy A, B1, B2 i pozostałych witamin z grupy B, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nie należy go oczywiście całkowicie eliminować z diety, ale nie powinien być podstawą posiłków. Warto zastąpić go ryżem brązowym, czerwonym, dzikim lub kaszą.

Choroba beri-beri to efekt skrajnego niedoboru witaminy B1. Rozwija się u osób, które jedzą głównie biały ryż lub wysokorafinowane źródła węglowodanów. W przeszłości beri-beri była częstą przyczyną zgonów, ponieważ zaburza działanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i odpornościowego.

Objawia się poprzez szereg dolegliwości, takich jak problemy żołądkowo-jelitowe, osłabienie, drżenie, kołatanie serca, kłopoty z pamięcią i zanik mięśni.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze