Nie tylko magnez. Niedobór kluczowego pierwiastka grozi bolesnymi skurczami nóg
Skurcze mięśni na ogół kojarzą nam się z niewystarczającą ilością magnezu w diecie. Nie zawsze jednak tak jest. Ta bolesna przypadłość może być również skutkiem niedoboru potasu. To z kolei jest skrajnie niebezpieczne dla zdrowia.
1. Skutki niedoboru potasu
Niedobór potasu, choć rzadki, może mieć poważne skutki dla zdrowia. Objawy tego stanu obejmują:
- zmęczenie,
- osłabienie,
- skurcze mięśni,
- brak siły,
- nieregularne bicie serca,
- zaburzenia trawienia.
W skrajnych przypadkach brak potasu prowadzi do hipokaliemii wiążącej się z paraliżem, kłopotami z oddychaniem i poważnymi zaburzeniami rytmu serca, które mogą być potencjalnie śmiertelne.
Niski poziom tego pierwiastka we krwi może wynikać z nadmiernej utraty elektrolitu przez nerki lub przewód pokarmowy, np. w wyniku biegunki, nadmiernego pocenia, wymiotów lub niektórych leków moczopędnych, niedostatecznego spożycia potasu w diecie, a także niektórych zaburzeń hormonalnych.
2. Potas w diecie
Potas powinniśmy przede wszystkim dostarczać wraz z dietą, a suplementację wdrożyć dopiero wówczas, gdy mamy niedobory, które zdaniem lekarza wymagają wsparcia farmakologicznego.
W diecie potas obecny jest w wielu produktach:
- owocach suszonych i świeżych, takich jak banany, pomarańcze, morele, agrest, brzoskwinie, grejpfruty, maliny, melony, porzeczki, śliwki, winogrona, wiśnie,
- warzywach, takich jak bakłażan, bób, brukselka, buraki, chrzan, cukinia, czosnek, fasola, kapusta biała i czerwona, kapusta kiszona, koperek, nać pietruszki, pomidory, rzepa, szczypiorek, szpinak,
- nasionach roślin strączkowych,
- ziemniakach,
- orzechach i nasionach,
- rybach, zwłaszcza w dorszu, halibucie, makreli, pstrągu, szprotach,
- kaszach, płatkach zbożowych, otrębach,
- mięsie.
Regularne spożywanie tych produktów zapewnia odpowiednią ilość potasu w diecie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u osób dorosłych według norm dla populacji Polski określone jest na 3500 mg dziennie - niezależnie od wieku i płci.
3. Korzyści ze spożywania potasu
Spożywanie pokarmów bogatych w potas ma wiele zalet. Potas reguluje gospodarkę wodną w organizmie, wspiera prawidłową pracę mięśni, w tym serca, oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Może pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych i chronić przed osteoporozą. Potas pomaga również w transporcie glukozy do komórek, co sprzyja stabilnemu poziomowi cukru we krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl