Trwa ładowanie...

Nigdy nie jedz na śniadanie. Lekarka wymienia najgorsze wybory

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 20.10.2024 08:15
Nigdy nie jedz na śniadanie. To najgorszy wybór, prowadzi do otyłości i cukrzycy
Nigdy nie jedz na śniadanie. To najgorszy wybór, prowadzi do otyłości i cukrzycy (Getty Images, Facebook )

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Największe znaczenie mają jednak produkty, które o poranku trafiają na nasze talerze. Niektóre z nich pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie.

spis treści

1. Najgorsze produkty na śniadanie

Lekarka z Harvardu, dr Monique Tello, która na co dzień pracuje w Massachusetts General Hospital w USA i jest autorką przewodnika dotyczącego wprowadzania zdrowych zmian w stylu życia, ostrzega przed spożywaniem niektórych popularnych produktów na śniadanie.

Choć często sięgamy po nie w pośpiechu lub z wygody, mogą one negatywnie wpływać na nasze zdrowie, szczególnie gdy stają się regularnym elementem naszej diety. Dr Tello wskazuje, że śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień, a wiele osób wybiera posiłki, które nie spełniają tego zadania, a wręcz przeciwnie - szkodzą.

Zobacz film: "Płatki śniadaniowe dla dzieci. Eksperci je sprawdzili i alarmują ws. ich składu"

"Kiedy patrzę na typową ofertę śniadaniową w wielu restauracjach, supermarketach, food truckach i myślę o zdrowiu, to płakać mi się chce. Babeczki, bajgle, pączki, naleśniki, gofry, francuskie tosty…" - wymienia ekspertka na łamach "Harvard Health".

Na pierwszym miejscu znalałzy się babeczki i pączki. Choć kuszą swoim wyglądem i smakiem, te wypieki to prawdziwa bomba cukrowa. Są one bogate w przetworzone węglowodany i cukry proste, które gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi.

Po spożyciu takiego śniadania poziom cukru szybko opada, co powoduje uczucie zmęczenia i głodu już wkrótce po posiłku. Regularne spożywanie babeczek i pączków może prowadzić do nadwagi, otyłości i problemów z sercem.

Zobacz także: Dziennikarka zrezygnowała z cukru. Jak efekty?

Naleśniki i gofry to popularne propozycje śniadaniowe, zwłaszcza w USA, gdzie podawane są z syropem klonowym, cukrem pudrem czy bitą śmietaną, ale to kolejny przykład śniadania pełnego pustych kalorii. Przetworzone węglowodany i dodany cukier sprawiają, że takie posiłki szybko podnoszą poziom glukozy, ale nie dostarczają wartościowych składników odżywczych. Tego typu śniadanie powoduje wzrost wagi, podwyższone ciśnienie krwi i ryzyko cukrzycy.

Podobnie jak naleśniki, bajgle i tosty francuskie dostarczają głównie przetworzonych węglowodanów i cukru, zwłaszcza jeśli podawane są z kremami, dżemami czy syropami. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się sycącym wyborem, szybko powodują wzrost poziomu cukru we krwi, co prowadzi do gwałtownego spadku energii w ciągu dnia.

2. Dlaczego te produkty są szkodliwe?

Według dr Tello problemem tych śniadaniowych propozycji jest brak równowagi w dostarczaniu składników odżywczych. Produkty takie jak babeczki, pączki czy naleśniki są bogate w cukry proste, ale ubogie w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, które pomagają utrzymać uczucie sytości i stabilny poziom energii przez dłuższy czas.

Spożycie dużych ilości cukru powoduje szybki wzrost poziomu glukozy, co jest związane z ryzykiem otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych. Dr Tello sugeruje, że warto postawić na bardziej zbilansowane śniadania, które dostarczą energii na dłużej i wspierają nasze zdrowie.

Lekarka proponuje prosty posiłek składający się z mrożonych owoców, jogurtu naturalnego (niesłodzonego) oraz orzechów. Takie śniadanie dostarcza błonnika, białka oraz zdrowych tłuszczów, co zapewnia sytość i stabilny poziom energii przez dłuższy czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze