Nigdy nie łącz z nią czereśni. Żołądek może nie wytrzymać
Choć czereśnie to zdrowotna bomba, która gości na naszych stołach od maja do lipca, to nie wszyscy powinni je jeść. Mało kto wie, że czereśni nie powinniśmy popijać wodą. Dlaczego to połączenie prowadzi do poważnych rewolucji żołądkowych?
1. Czereśnie popijane wodą - skutki
W składzie czereśni znajduje się błonnik pokarmowy, zwany również włóknem pokarmowym. Substancja ta nie jest trawiona lub wchłaniana przez nas przewód pokarmowy, wpływa jednak na regulację procesów wypróżniania.
Jeśli spożyjemy dużą ilość czereśni, a następnie popijemy te owoce wodą, doprowadzimy do przyspieszenia pasażu treści pokarmowej. Taka mieszanka pobudzi jelita do szybszego wypróżniania oraz wydalenia zbędnych produktów przemiany materii.
Kto powinien uważać na błonnik zawarty w czereśniach? Rewolucje żołądkowe po spożyciu dużej ilości czereśni i wody mogą stanowić ogromny problem, szczególnie w przypadku osób borykających się z problemami układu pokarmowego.
Czereśnie i woda to bardzo niebezpieczne połączenie dla pacjentów z:
- problemami trawiennymi,
- zapaleniem żołądka,
- zapaleniem trzustki,
- stanem zapalnym jelit czy dróg żółciowych.
Uważać powinni również pacjenci cierpiący na wrzody żołądka oraz dwunastnicy.
Wypicie wody mineralnej po posiłku z błonnikiem może przyspieszyć przemieszczanie się pożywienia w przewodzie pokarmowym, a także doprowadzić do dolegliwości bólowych brzucha i biegunki.
2. Właściwości czereśni
Czereśnie posiadają intensywnie ciemnoczerwoną lub bordową barwę. Mają przyjemny, słodki smak, który znacznie różni się od charakterystycznego cierpko-słodko-kwaśnego smaku wiśni.
Czereśnie obfitują w liczne wartości odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią cenne źródło:
- wapnia,
- potasu,
- fosforu,
- magnezu,
- sodu,
- węglowodanów,
- żelaza,
- miedzi,
- manganu,
- jodu,
- witaminy A,
- beta-karotenu,
- witaminy E,
- tiaminy, ryboflawiny,
- niacyny,
- witaminy B6,
- witaminy C,
- folianów.
Czereśnie nie tylko doskonale smakują, ale doskonale nawadniają organizm. Znajdziemy w nich sporą dawkę antyoksydantów, które wykazują zdolność do wychwytywania oraz wymiatania wolnych rodników oraz ich reaktywnych form. Wolne rodniki stanowią przyczynę wielu poważnych problemów zdrowotnych. Uszkadzają one zdrowe komórki oraz naczynia krwionośnych, przyczyniają się do tzw. stresu oksydacyjnego.
W czereśniach występuje także spora ilość składników o udowodnionym działaniu antykancerogennym. Mowa tu np. o luteinie, witaminie C, beta-karotenie czy przeciwutleniaczach. Badania przeprowadzone na myszach wykazało redukcję komórek proliferujących, w tym nowotworowych, nowotworu jelita grubego wskutek regularnego spożywania owoców wiśni ptasiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl