Trwa ładowanie...

Objaw pojawia się po jedzeniu. To znak, że jesz za dużo soli

 Katarzyna Prus
16.05.2023 09:42
Nadmiar soli może być niebezpieczny dla zdrowia
Nadmiar soli może być niebezpieczny dla zdrowia (Getty Images)

Organizm potrzebuje sodu, by mógł prawidłowo funkcjonować. Kluczowy jest jednak umiar. Przesadzając z solą, narażamy się na poważne problemy ze zdrowiem. Kiedy jest jej za dużo, pojawiają się sygnały alarmowe. Jeden z nich zauważysz po posiłku.

spis treści

1. Niebezpieczny nadmiar soli

Sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania równowagi elektrolitowej. Potrzebują jej mięśnie i układ nerwowy. Kluczowy jest jednak umiar, bo łatwo można przesadzić i narazić się na poważne problemy zdrowotne.

Nadmiar soli zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych
Nadmiar soli zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych (Getty Images)

Według wytycznych Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), dzienne spożycie soli nie powinno przekroczyć 5 gramów, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Niestety, łatwo tę granicę przekroczyć, bo sól jest zawarta w większości produktów spożywczych, a na dodatek Polacy uwielbiają dosalać.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Dlatego warto walczyć z tym nawykiem, a także czytać etykiety na produktach spożywczych i wybierać te o niskiej zawartości soli.

Jej nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może prowadzić do wielu schorzeń, w tym chorób serca.

2. Znak, że za dużo solisz

Warto też obserwować reakcje organizmu, by odpowiednio wcześnie wychwycić moment, w którym bezwzględnie należy ograniczyć sól. Jednym z sygnałów alarmowych są bóle głowy.

Ich źródłem jest odwodnienie spowodowane nadmiarem soli w diecie. Są zazwyczaj dotkliwe i mogą wywołać uczucie pulsowania. Pojawiają się najczęściej w ciągu godziny lub dwóch po jedzeniu, kiedy wzrasta poziom sodu w organizmie.

U osób, które zmagają się z nadciśnieniem, taki ból może wystąpić szybciej.

To znak, że organizm domaga się nawodnienia. Regularne uzupełnianie płynów, może pomóc w zwalczeniu tych dolegliwości.

Sygnałem ostrzegawczym są także obrzęki, które mogą pojawiać się na palcach, a także wokół kostek i na stopach. - Kiedy spożywa się zbyt dużo soli, organizm zatrzymuje nadmiar sodu i zwiększa ilość płynów poza komórkami - wyjaśnia dietetyczka Olivia Burley.

To powoduje, że nerki nie pracują tak, jak powinny, usuwają mniej wody, a tym samym zwiększają ciśnienie krwi.

Wysokie ciśnienie to kolejny symptom nadmiaru sodu. Może się pojawić już w ciągu 30 minut po jedzeniu. Jeśli taki stan się utrzymuje i nie jest odpowiednio leczony, rośnie ryzyko poważnych problemów - w tym zawału i udaru.

Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość oddawania moczu. - Nadmierne pragnienie jest powszechną reakcją na spożywanie słonych pokarmów. Naturalnie prowadzi do zwiększonego spożycia płynów, powodując nadmierne oddawanie moczu - wyjaśnia Olivia Burley.

Dietetyczna dodaje, że organizm wysyłając sygnał, że trzeba dużo pić, dąży do usunięcia nadmiaru soli. Zwraca jednak uwagę, że wielomocz może być też objawem innych schorzeń, więc w takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze