Trwa ładowanie...

Objaw pojawia się po jedzeniu. To znak, że jesz za dużo soli

 Katarzyna Prus
16.05.2023 09:42
Nadmiar soli może być niebezpieczny dla zdrowia
Nadmiar soli może być niebezpieczny dla zdrowia (Getty Images)

Organizm potrzebuje sodu, by mógł prawidłowo funkcjonować. Kluczowy jest jednak umiar. Przesadzając z solą, narażamy się na poważne problemy ze zdrowiem. Kiedy jest jej za dużo, pojawiają się sygnały alarmowe. Jeden z nich zauważysz po posiłku.

spis treści

1. Niebezpieczny nadmiar soli

Sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania równowagi elektrolitowej. Potrzebują jej mięśnie i układ nerwowy. Kluczowy jest jednak umiar, bo łatwo można przesadzić i narazić się na poważne problemy zdrowotne.

Nadmiar soli zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych
Nadmiar soli zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych (Getty Images)
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Według wytycznych Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), dzienne spożycie soli nie powinno przekroczyć 5 gramów, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Niestety, łatwo tę granicę przekroczyć, bo sól jest zawarta w większości produktów spożywczych, a na dodatek Polacy uwielbiają dosalać.

Dlatego warto walczyć z tym nawykiem, a także czytać etykiety na produktach spożywczych i wybierać te o niskiej zawartości soli.

Jej nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może prowadzić do wielu schorzeń, w tym chorób serca.

2. Znak, że za dużo solisz

Warto też obserwować reakcje organizmu, by odpowiednio wcześnie wychwycić moment, w którym bezwzględnie należy ograniczyć sól. Jednym z sygnałów alarmowych są bóle głowy.

Ich źródłem jest odwodnienie spowodowane nadmiarem soli w diecie. Są zazwyczaj dotkliwe i mogą wywołać uczucie pulsowania. Pojawiają się najczęściej w ciągu godziny lub dwóch po jedzeniu, kiedy wzrasta poziom sodu w organizmie.

U osób, które zmagają się z nadciśnieniem, taki ból może wystąpić szybciej.

To znak, że organizm domaga się nawodnienia. Regularne uzupełnianie płynów, może pomóc w zwalczeniu tych dolegliwości.

Sygnałem ostrzegawczym są także obrzęki, które mogą pojawiać się na palcach, a także wokół kostek i na stopach. - Kiedy spożywa się zbyt dużo soli, organizm zatrzymuje nadmiar sodu i zwiększa ilość płynów poza komórkami - wyjaśnia dietetyczka Olivia Burley.

To powoduje, że nerki nie pracują tak, jak powinny, usuwają mniej wody, a tym samym zwiększają ciśnienie krwi.

Wysokie ciśnienie to kolejny symptom nadmiaru sodu. Może się pojawić już w ciągu 30 minut po jedzeniu. Jeśli taki stan się utrzymuje i nie jest odpowiednio leczony, rośnie ryzyko poważnych problemów - w tym zawału i udaru.

Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość oddawania moczu. - Nadmierne pragnienie jest powszechną reakcją na spożywanie słonych pokarmów. Naturalnie prowadzi do zwiększonego spożycia płynów, powodując nadmierne oddawanie moczu - wyjaśnia Olivia Burley.

Dietetyczna dodaje, że organizm wysyłając sygnał, że trzeba dużo pić, dąży do usunięcia nadmiaru soli. Zwraca jednak uwagę, że wielomocz może być też objawem innych schorzeń, więc w takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze