Trwa ładowanie...

Fakty i mity na temat odchudzania i tycia

Avatar placeholder
17.04.2019 14:16
Fakty i mity na temat odchudzania i tycia
Fakty i mity na temat odchudzania i tycia (123RF)

Według powszechnej opinii niektóre czynniki powodują tycie, a inne chudnięcie, na przykład uprawianie sportu, produkty odtłuszczone i "light", rzucenie palenia, menopauza, tabletki antykoncepcyjne itd. Czy tak jest naprawdę? Poznaj prawdy i mity na temat odchudzania i tycia.

  • Sport sprzyja odchudzaniu

Sport tak naprawdę nie sprzyja chudnięciu. Co więcej, intensywne ćwiczenia mogą powodować wzrost wagi, a to za sprawą masy mięśniowej, która jest cięższa niż tkanka tłuszczowa. Jednak sport sprzyja również spalaniu tkanki tłuszczowej, która jest używana jako paliwo podczas wysiłku fizycznego po wykorzystaniu zapasów glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Aktywność fizyczna powoduje również obniżenie poziomu cukru we krwi, poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, zwiększając ilość dobrego cholesterolu i obniżając ciśnienie tętnicze.

  • Tabletki antykoncepcyjne powodują tycie
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Leczenie hormonalne może wywoływać różne reakcje u różnych kobiet. Pigułki 1 generacji często powodowały wzrost wagi (podczas pierwszych 2-3 miesięcy stosowania i zazwyczaj nie więcej niż 4 kilogramy), jednak obecnie stosowane pigułki 3 generacji znacząco obniżają to ryzyko. Współczesna antykoncepcja hormonalna bardzo rzadko powoduje tycie. Kobiety powinny jednak pozostać czujne. W przypadku wzrostu wagi po rozpoczęciu kuracji hormonalnej należy zgłosić się do lekarza, który zaproponuje inny rodzaj tabletek lub inną metodę antykoncepcji.

  • Hormonalna terapia zastępcza wpływa na wzrost wagi

Kobiety po 50 roku życia najczęściej oskarżają o przyrost wagi hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Tymczasem liczby pokazują coś zupełnie innego. Wśród kobiet stosujących HTZ 67% nie przybrało na wadze, 31% przytyło 4 do 7 kilogramów, a 2% schudło. Natomiast w przypadku kobiet niestosujących HTZ liczby wyglądają następująco: 52, 44 i 4%. Bez względu na stosowanie HTZ kobiety w okresie menopauzy powinny informować lekarza o nagłych wzrostach wagi, ponieważ mogą one mieć różne, mniej lub bardziej poważne, przyczyny: niedoczynność tarczycy, siedzący tryb życia, stany depresyjne, stres itd.

  • Produkty odtłuszczone i produkty "light" pomagają w odchudzaniu

Produkty odtłuszczone i "light" mogą sprzyjać odchudzaniu, pod warunkiem że nie jemy ich więcej właśnie pod pretekstem ich niskokaloryczności. Ważne jest również, aby dokładnie sprawdzać, co w każdym przypadku oznacza słowo "light". Należy na przykład uważać na produkty z obniżoną zawartością cukru, ponieważ niektóre sposoby zmniejszania ilości cukru sprawiają, że są one równie kaloryczne, co ich normalne odpowiedniki. Produkty "light" są cenną pomocą w odchudzaniu, pod warunkiem, że są dodatkiem do zrównoważonej diety.

  • Rzucenie palenia przyczynia się do tycia

Dla wielu palaczy obawa przed przytyciem jest przeszkodą w rzuceniu palenia. Trzeba jednak wiedzieć, że spośród osób, które zerwały z nałogiem: 25% chudnie, 50% utrzymuje swoją wagę, a kolejne 25% przybiera na wadze (mężczyźni średnio 2,8 kg, a kobiety 3,8 kg). Innymi słowy tycie po rzuceniu palenia nie jest regułą. Jeżeli już ma miejsce, najczęściej jest spowodowane tym, że nikotyna obniża apetyt i stymuluje metabolizm. Dlatego po rzuceniu palenia niektóre osoby mają tendencję do przybierania na wadze. Są to te kilogramy, które dana osoba już by miała, gdyby nigdy nie paliła. Aby nie przytyć podczas rzucania palenia warto zadbać o zrównoważoną dietę, uprawianie sportu i stosowanie substytutów nikotynowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze