Trwa ładowanie...

Odtruwa organizm. Wzmocni naczynia krwionośne i zadba o nerki

Avatar placeholder
06.10.2023 15:38
Nie tylko na włosy i paznokcie. Odtruje też organizm, wzmocni naczynia krwionośne i zadba o nerki
Nie tylko na włosy i paznokcie. Odtruje też organizm, wzmocni naczynia krwionośne i zadba o nerki (Getty Images)

Skrzyp głównie znany jest ze zbawiennego wpływu na włosy i paznokcie, ale na tym jego potencjał się nie kończy. Roślina jest cennym źródłem wielu składników odżywczych i upora się z wieloma dolegliwościami.

spis treści

1. Nie tylko na włosy i paznokcie

Skrzyp polny przez niektórych nazywany jest też koszczką lub jedlinką. Roślina stanowi najbogatsze źródło krzemu w przyrodzie. Znajdziemy w niej też potas, magnez, fosfor, wapń, sód i mangan.

Inne związki obecne w skrzypie to witamina C, flawonoidy, alkaloidy, saponiny, kobalt oraz kwasy organiczne. Ze względu na bogactwo składników odżywczych, roślina ma wiele właściwości.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Skrzyp działa rozkurczowo, a także moczopędnie oraz zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i moczowych. Odtruwa organizm i pomaga w wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii.

Stosowanie rośliny wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza regenerację tkanki, przyspiesza gojenie ran i poprawia elastyczność skóry. Skrzyp działa też przeciwmiażdżycowo i zwiększa krzepliwość krwi.

2. Kiedy najlepiej stosować skrzyp

Skrzyp doskonale sprawdzi się przy stanach zapalnych układu moczowego, warto też go stosować w celu odtrucia organizmu. Poradzi sobie też ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego i hemoroidami.

Po roślinę można sięgać podczas infekcji dróg oddechowych i alergii. Napar złagodzi nadmierne krwawienie miesiączkowe, a okłady sprawdzą się na bóle stawów i kości, szczególnie po złamaniach.

Powszechnie wiadomo, że skrzyp też warto stosować w celu poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Roślina stymuluje tworzenie kolagenu, korzystnie wpłynie też na stan zębów oraz elastyczność tętnic.

Warto jednak pamiętać o środkach ostrożności. Ze skrzypem nie należy przesadzać, a przy regularnym stosowaniu należy uzupełnić witaminę B1. Nie jest też zalecany kobietom w ciąży, karmiących piersią i osobom z alergiami.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze