Trwa ładowanie...

Ogromne zagrożenie dla wątroby. Już jedna porcja zwiększa ryzyko niewydolności, marskości, a nawet raka

Naukowcy potwierdzili, że jedzenie typu fast food może wyniszczać wątrobę
Naukowcy potwierdzili, że jedzenie typu fast food może wyniszczać wątrobę (Adobe Stock)

Nowe badania Amerykanów wykazały, że już jeden fast food dziennie stanowi ogromne zagrożenie. Naukowcy wykazali niebezpieczne gromadzenie się tłuszczu w wątrobie u osób, które jedną piątą dziennej dawki kalorii uzyskiwały z tzw. śmieciowego jedzenia. Eksperci ostrzegają, że w dłuższej perspektywie może to doprowadzić do marskości, niewydolności wątroby, a nawet raka.

spis treści

1. Sięganie po fast foody wyniszcza wątrobę

Naukowcy z University of Southern California przeanalizowali dane dotyczące diety oraz kondycji wątroby ponad czterech tysięcy pacjentów. 52 proc. z nich sięgało po fast foody okazjonalnie, 29 proc. deklarowało, że tego typu produkty stanowią jedną piątą dziennej dawki kalorii. Badanie potwierdziło wzrost ilości tłuszczu w wątrobie w grupie regularnie sięgającej po śmieciowe jedzenie.

Naukowcy wykazali, że szczególnie narażeni na negatywne konsekwencje takiej diety są osoby cierpiące na otyłość i cukrzycę. W przypadku osób bez dodatkowych chorób - w mniejszym stopniu przekładało się to na pogorszenie zdrowia, ale również u nich zaobserwowano w konsekwencji umiarkowany wzrost ilości tłuszczu w wątrobie.

Zobacz film: "Przez tydzień jadła tylko fast food"
Jedzenie fast foodów szczególnie negatywnie odbija się na zdrowiu osób z otyłością i cukrzycą
Jedzenie fast foodów szczególnie negatywnie odbija się na zdrowiu osób z otyłością i cukrzycą (Getty Images)

- Wyraźny wzrost ilości tłuszczu w wątrobie u osób z otyłością lub cukrzycą jest szczególnie uderzający i prawdopodobnie wynika z tego, że choroby te powodują większą podatność na odkładanie się tłuszczu w wątrobie - wyjaśnia autorka publikacji, hepatolog dr Ani Kardashian.

2. Śmieciowe doprowadza do niewydolności wątroby

Badania opublikowano na łamach czasopisma "Clinical Gastroenterology and Hepatology". Autorzy publikacji podkreślają, że wnioski są o tyle niepokojące, że oznaczają, że nawet niewielkie ilości fast foodów regularnie obecne w diecie - mogą prowadzić do wyniszczenia wątroby. Tymczasem konsumpcja śmieciowego jedzenia stale rośnie, a trudna sytuacja ekonomiczna może zwiększyć spożycie tego typu żywności.

- Jeśli ktoś je jeden posiłek dziennie w restauracji z jedzeniem typu fast food, może myśleć, że nie robi sobie krzywdy. Jednak jeśli posiłek ten obejmie jedną piątą dziennej dawki kalorii, oznacza to ryzyko dla wątroby - podkreśla dr Kardashian.

- Zdrowa wątroba zawiera niewiele tłuszczu, zwykle mniej niż pięć proc. Nawet umiarkowany wzrost jego ilości może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. W dłuższej perspektywie może przerodzić się to w niewydolność, a nawet raka - ostrzega lekarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze