Trwa ładowanie...

Oliwa z oliwek obniża o 19 proc. ryzyko chorób układu krążenia

3-4 łyżki oliwy z oliwek w codziennej diecie ograniczają ryzyko rozwoju wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia
3-4 łyżki oliwy z oliwek w codziennej diecie ograniczają ryzyko rozwoju wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia (Adobe Stock)

Od dawna za jedną z najzdrowszych jest uznawana dieta śródziemnomorska, której podstawą jest oliwa z oliwek. Kolejne badania potwierdzają jej niesamowite, prozdrowotne właściwości. Osoby, które na stałe dodają oliwę z oliwek do potraw, są mniej narażone na śmierć m.in. z powodu chorób układu krążenia.

spis treści

1. Korzyści związane z regularnym jedzeniem oliwy z oliwek

Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health po raz kolejny wskazują na korzyści zdrowotne płynace z regularnego spożywania oliwy z oliwek. Badacze przeanalizowali dane dotyczące zdrowia i diety 60 tys. kobiet i 31 tys. mężczyzn w ciągu 28 lat (w latach 1990-2018). Na tej podstawie stwierdzili, że spożywanie co najmniej połowy łyżki oliwy z oliwek dziennie, korzystnie wpływa na długość życia i o 19 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Oliwa z oliwek - regularne spożywanie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia
Oliwa z oliwek - regularne spożywanie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia (Adobe Stock)
Zobacz film: "Oliwa z oliwek zapobiega zawałowi"

Badanie zostało opublikowane na łamach pisma "Journal of the American College of Cardiology".

Naukowcy zauważyli również, że w grupie, która na co dzień stosowała w swojej diecie oliwę z oliwek, było znacznie mniej zgonów z powodu raka oraz chorób układu oddechowego. Autorzy badań szacują, że ryzyko zgonów z powodu zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona było o 29 proc. niższe w grupie stosującej oliwę z oliwek.

"Biorąc pod uwagę brak strategii zapobiegania chorobie Alzheimera oraz wysoką zachorowalność i śmiertelność związaną z tą chorobą, jeśli to odkrycie zostanie potwierdzone, będzie miało ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego"– podkreślała dr Susanna Larsson, epidemiolog z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji w artykule towarzyszącym publikacji.

To nie pierwsze badania, które wskazują na niesamowite właściwości oliwy z oliwek. Wcześniej m.in. naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdzili, że oleaceina występująca w oliwie z oliwek extra virgin przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby serca. Odkryli m.in., że oleaceina hamuje powstawania blaszek miażdżycowych i nie dopuszcza do tworzenia się zakrzepów.

2. Ile oliwy z oliwek powinniśmy spożywać?

Autorzy publikacji wskazują, że osoby spożywające oliwę z oliwek miały znacznie niższe ryzyko zgonu z powodu różnych schorzeń niż badani, którzy zamiast niej spożywali codziennie margarynę, masło albo majonez. Naukowcy przyznają, że skupili się na oliwie z oliwek, ale wszystko wskazuje na to, że również inne oleje roślinne mogą przynosić podobne zdrowotne korzyści. Z ich wyliczeń wynika, że wystarczy nawet jedna łyżka dziennie, by zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu różnych chorób o 12 proc. Kluczem jest regularność.

- Dobrym zwyczajem jest dziennie spożycie oliwy z oliwek na poziomie 3-4 łyżek stołowych. To pomoże zmniejszyć ilość masła, majonezu i innych tłuszczów zwierzęcych używanych do gotowania. W domu prawie zawsze używamy oliwy z oliwek do wszystkiego: do pieczenia, do przyprawiania warzyw i sałatek, a nawet do smażenia - mówiła w wywiadzie dla USA TODAY Marta Guasch-Ferré, autorka badania z wydziału żywienia w Harvard TH Chan School of Public Health.

W tej sprawie głosy są jednak podzielone. Część specjalistów od żywienia wskazuje, że prozdrowotne właściwości ma wyłącznie oliwa z oliwek stosowana na zimno, m.in. dlatego, że oleaceina ulega rozpadowi w 60 stopniach Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze