OMAD, czyli spożywanie jednego posiłku w ciągu dnia
OMAD to skrót od angielskiego zwrotu „One Meal A Day”, który w naszym rodzimym języku oznacza jeden posiłek dziennie. Okazuje się, że dieta polegająca na spożywaniu jednego posiłku dziennie cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród laików, jak i osób regularnie trenujących na siłowni. Co warto wiedzieć na temat metody OMAD? Czy jest ona w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia? Szczegóły poniżej.
1. Czym jest OMAD?
OMAD jest modelem żywieniowym, a także skrótem od anglojęzycznego zwrotu „One Meal A Day”- „jeden posiłek dziennie”. OMAD, czyli dieta polegająca na spożywaniu jednego posiłku w ciągu dnia wykorzystuje rodzaj postu przerywanego. Jak to wygląda w praktyce?
Założenia modelu żywieniowego OMAD są dosyć proste. W trakcie jednego okna żywieniowego musimy zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zalecane jest spożywanie jednego sytego posiłku, zamiast kilku mniejszych. Dieta nie polega na wykluczaniu konkretnych produktów, czy liczeniu kalorii. Najważniejsze, byśmy nie podjadali w czasie, który nie przewiduje spożywania żadnych potraw.
Zobacz także:
2. Pozytywne strony diety OMAD
Wśród aktorów, modelek czy znanych przedsiębiorców są osoby, które korzystają z diety OMAD. Modelka Naomi Campbell od wielu lat zachwyca nas urodą i nienaganną figurą. Choć trudno w to uwierzyć, w maju skończyła 50 lat. Jej szczupła sylwetka i płaski brzuch to zasługa aktywności fizycznej, a także stosowania modelu żywieniowego OMAD. Amerykański przedsiębiorca i założyciel Twittera, Jack Dorsey także zjada jeden posiłek dziennie. Zdaniem Dorseya, w jednym posiłku możemy zawrzeć wszystko to, co lubimy i czego potrzebujemy. Dieta OMAD w przypadku Jacka Dorseya zakłada spożywanie ryby, kurczaka lub czerwonego mięsa. Milioner sięga zazwyczaj także po sałatkę z rukoli lub sałatkę ze szpinakiem. Nie odmawia sobie również deseru. Zazwyczaj sięga po deser jagodowy.
Jakie inne korzyści daje dieta OMAD? Wielogodzinny odstęp pomiędzy posiłkami sprawia, że spożyty przez nas pokarm zostaje dokładnie strawiony. Ponadto, nie musimy tracić czasu na przyrządzanie czterech lub pięciu osobnych posiłków. Dieta OMAD nie zakłada tzw. produktów zakazanych, możemy więc spożywać to, co szczególnie lubimy. Możemy jeść ile chcemy, bez liczenia kalorii. Ważne, aby był to wyłącznie jeden posiłek!
Nasi eksperci polecają:
3. Negatywne strony diety OMAD
Model żywieniowy OMAD budzi wśród dietetyków liczne kontrowersje. Specjaliści wskazują na jej negatywne strony. Spożywanie jednego posiłku dziennie dla wielu z nas może być niewystarczające lub niemożliwe. Stosowanie diety może prowadzić do zaburzeń odżywiania (w szczególności do bulimii), kłopotów trawiennych, a także problemów z gospodarką cukrową. W trakcie okna żywieniowego należy spożyć jeden duży posiłek. Zjedzenie naraz 2000-3000 tysięcy kalorii może negatywnie odbić się na naszym przewodzie pokarmowym. Skutkami ubocznymi są zazwyczaj: uczucie ciężkości, wzdęcia, zgaga, zaparcia, biegunki, bóle brzucha.
4. Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety OMAD? Ten model żywieniowy może być szczególnie niebezpieczny dla:
- dzieci i nastolatków,
- cukrzyków,
- osób z hipoglikemią,
- osób z chorobami metabolicznymi,
- osób z zaburzeniami odżywiania.