Trwa ładowanie...

Onkolodzy trzymają się od nich z daleka. "Zwiększają ryzyko raka wątroby"

Avatar placeholder
31.08.2024 10:29
Onkolodzy trzymają się od nich z daleka. Zakazane produkty
Onkolodzy trzymają się od nich z daleka. Zakazane produkty (Getty Images)

Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 40 proc. wszystkich nowotworów ma związek ze stylem życia, w tym oczywiście z dietą. Niektóre z produktów są szczególnie kancerogenne i mogą sprzyjać powstawaniu nawet kilkunastu rodzajów raka. Te znajdują się na czarnej liście specjalistów onkologii.

spis treści

1. Te nowotwory są powiązane z dietą

Liczba chorych na nowotwory wciąż przyrasta, a według szacunków WHO za około trzy dekady liczba nowych przypadków wyniesie ponad 35 mln. To wzrost aż o 77 proc. Przyczyny? Starzejące się społeczeństwo, ale też lepsze metody diagnostyczne, które pozwalają “wyłapać” chorobę. Niestety liczba chorych na raka wzrasta także w związku z coraz gorszymi nawykami. W alarmującym tempie przybywa chorych na otyłość i cukrzycę, co jest pokłosiem siedzącego trybu życia i coraz większego udziału żywności wysokoprzetworzonej, w tym tzw. junk food w naszej diecie.

Wśród nowotworów dietozależnych znajdują się m.in.

Zobacz film: "Coraz więcej młodych choruje na raka. Winna otyłość"
  • rak piersi,
  • rak prostaty,
  • rak trzonu macicy,
  • rak żołądka,
  • rak wątroby,
  • rak jelita grubego,
  • rak płuc.

2. Największe kancerogeny. Onkolodzy alarmują

Śmieciowe jedzenie zwiększa ryzyko raka jelita grubego, wątroby, żołądka
Śmieciowe jedzenie zwiększa ryzyko raka jelita grubego, wątroby, żołądka (Pixabay)

Według agendy WHO, Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), alkohol odpowiada za 700 tys. nowych diagnoz raka rocznie. Dlatego znalazł się na liście substancji o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Zwiększa ryzyko m.in. raka trzustki, raka jelita grubego, raka krtani czy raka przełyku. Do grupy 1 IARC zalicza się także dym tytoniowy. Osoby palące, ale i bierni palacze są bardziej narażeni na niemal każdy nowotwór. Spośród chorych na raka płuc, niemal 90 proc. pacjentów stanowią osoby uzależnione od nikotyny.

- Należy starać się ograniczyć to, co zdrowiu może szkodzić. Na szczycie listy jest alkohol oraz palenie tytoniu. Alkohol sprzyja m.in. rozwojowi raka wątroby i raka piersi u kobiet, a palenie to główna przyczyna raka płuc. Najzdrowiej zrezygnować całkowicie albo chociaż bardzo ograniczyć - wskazuje w rozmowie z WP abcZdrowie onkolog, prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Kolejną grupą kancerogenów jest ultraprzetworzona żywność. Naukowcy z Imperial College School of Public Health dowiedli, że może ona zwiększać ryzyko m.in. raka jajnika czy mózgu. Poprzednie badania wykazały natomiast, że żywność UPF to przede wszystkim większe ryzyko raka jelita grubego, wątroby czy trzustki lub żołądka. Do szkodliwych produktów zalicza się zarówno fast foody, niektóre gotowe dania dostępne w sklepach, jak i przetworzone czerwone mięso.

- Unikam fast foodów oraz produktów bogatych w cukier, ponieważ zwiększają ryzyko raka wątroby oraz nowotworów układu pokarmowego - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie onkolog, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków.

Badania wskazują, że bogate w cukier napoje stanowią szczególne zagrożenie. Nie zawierają żadnych wartości odżywczych ani błonnika, który spowalniałby wzrost stężenia glukozy. Badania naukowców z Brigham and Women's Hospital dowodzą, że regularne sięganie po tego typu napoje podnosi ryzyko raka wątroby nawet o 85 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze