Papierówki – jak wyglądają i czym się cechują? Co z nich zrobić?
Papierówki to odmiana jabłoni, które wcześnie kwitnie i owocuje. Wydawane przez nią jabłka można jeść już w połowie lipca. Owoce są nieduże, jasnozielone i bardzo smaczne. Ponieważ mają delikatną skórkę i miąższ, nie są zbyt trwałe, szybko uszkadzają się w transporcie. Jakie są właściwości odżywcze papierówek? Co z nich zrobić?
1. Co to są papierówki?
Papierówki, nazywane także Oliwką Inflancką lub Białym Nalewem, jest gatunkiem jabłoni pochodzącym z rejonów nadbałtyckich. Ta deserowa odmiana uprawna jabłoni domowej owocuje wcześnie i obficie (na co korzystnie wpływa przycinanie jabłoni).
Pierwsze jabłka można zbierać już w lipcu. Uprawia się ją na całej półkuli północnej. W Polsce należy do najbardziej znanych odmian.
Jabłoń, na której rosną papierówki, nie jest zbyt wysoka. Dorasta do wysokości 5-12 metrów. Ma rozłożystą koronę, a wydawane przez nią jabłka są niewielkie, zwykle jasnozielone, bardzo smaczne i aromatyczne. Posiadają charakterystyczny biały, lekko kwaskowy, drobnoziarnisty miąższ.
Niestety papierówka to jabłko bardzo delikatne, dlatego łatwo się obija (tłucze się, przez co powstają na niej brązowe plamy). Tę odmianę rzadko się transportuje, zwykle jest dostępna w sprzedaży lokalnie.
2. Właściwości odżywcze papierówek
Papierówki są zasobne we fruktozę i pektyny, które oczyszczają organizm z substancji trujących, jak również:
- witaminy z grupy B,
- witaminę C,
- witaminę E,
- beta karoten,
- potas,
- fosfor,
- magnez
- sód,
- wapń,
- żelazo.
Jabłka dostarczają także błonnik, który przyspiesza perystaltykę jelit, a i zapewnia uczucie sytości oraz antyoksydanty chroniące przed wolnymi rodnikami. W 100 g papierówek jest około 40 kcal.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Papierówki są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, ponieważ:
- regulują poziom glukozy we krwi, przez co zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II,
- zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych,
- mają zdolność odkwaszania organizmu,
- korzystnie wpływają na pracę układu trawiennego. Przyspieszają metabolizm i pomagają schudnąć,
- jedzone ze skórką zapobiegają nowotworom,
- wzmacniają układ krążenia i nerwowy,
- poprawiają pracę wątroby,
- mają działanie moczopędne, mogą zmniejszyć obrzęki nóg,
- przeciwdziałają zaparciom.
3. Co zrobić z papierówek?
Papierówki można jeść na surowo, nadają się także na przetwory, a także do robienia soków czy kompotów czy koktajli warzywno-owocowych. Robi się z nich także cydr jabłkowy. Są także fantastyczne do pieczenia ciast, ciasteczek, słodkich kopert z ciasta francuskiego czy muffinek.
Najpopularniejsze przepisy na szybkie ciasta z jabłkami to:
- szarlotka z papierówek,
- placek z jabłkami,
- ciasto drożdżowe z jabłkami,
- ciasta ucierane z jabłkami,
- bardzo proste ciasto z jabłkami,
- ciasto z budyniem i jabłkiem,
- tarta z jabłkami,
- biszkopt z masą jabłkową.
Z papierówek warto również robić musy i dżemy, które można jeść bezpośrednio, jak i dodawać je do naleśników czy racuchów. Ale to nie wszystko. Owoce te dobrze smakują w daniach mięsnych, na przykład z kaczki, gęsi lub dziczyzny.
Z papierówek warto także zrobić ocet jabłkowy. Ten powstaje z rozdrobnionych jabłek z dodatkiem drożdży, które przekształcają zawarty w owocach cukier w alkohol. Z czasem bakterie fermentacji octowej fermentują alkohol, w wyniku czego powstaje kwas octowy. To główny składnik octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy stosuje się jako przyprawę, dodatek do potraw oraz naturalny konserwant. Posiada on walory nie tylko smakowe, ale i zdrowotne. To cenne źródło substancji odżywczych, takich jak:
- aminokwasy,
- pektyny,
- polifenole,
- kwasy octowe, mlekowe i cytrynowe,
- witaminy i minerały zawarte w papierówkach.
Ocet jabłkowy reguluje poziom cukru we krwi, przez co wspiera zwłaszcza osoby zmagające się ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą i insulinoopornością.
Pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, wspierając rozkładanie tłuszczy, przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy poprzez utlenianie cholesterolu LDL.
Ponadto pobudza procesy trawienne, wspomaga w walce z refluksem i zgagą, regulując zbyt zasadowe środowisko żołądka, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyseptycznie. Warto wiedzieć, że jego spożywanie może wspomagać odchudzanie.
Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, jako tonik do twarzy czy pielęgnacji włosów. Trzeba pamiętać, że ocet jabłkowy w nadmiarze może być szkodliwy, a jego stosowanie zewnętrzne prowadzić do oparzeń.
To dlatego trzeba używać go ostrożnie i z umiarem, a i nie należy pić bez rozcieńczania. Najlepiej dwie łyżki stołowe octu stosować ze szklanka wody lub dodawać do sałatek czy dressingów.
A jak zrobić ocet jabłkowy? Najlepiej wykorzystać sprawdzony przepis babci i niepryskane jabłka od sadownika.