Trwa ładowanie...

Picie kawy chroni dziąsła

Lista zalet kawy znowu się powiększyła. Naukowcy z Academy of General Dentistry twierdzą, że chroni dziąsła i wzmacnia kości szczęki.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

 

Dotychczas podano do wiadomości, że „mała czarna” chroni wątrobę i serce, poprawia nastrój, zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej oraz cukrzycy. Ostatnie badania naukowe wskazują ponadto, że zielona nieprażona kawa działa antybakteryjnie.

Napój ten wyróżnia się ponadto wysoką zawartością kwasu chlorogenowego, dzięki czemu ma silne właściwości antyoksydacyjne. Zawarte w nim polifenole działają przeciwnowotworowo i zapewniają ochronę przed wieloma dolegliwościami.

5 posiłków, które dadzą ci więcej energii niż kawa
5 posiłków, które dadzą ci więcej energii niż kawa [6 zdjęć]

Statystyczny Polak zużywa ponad trzy kilogramy kawy rocznie, a to oznacza, że pije więcej niż jedną

zobacz galerię
  • Kawa jest świetnym prozdrowotnym napojem, pod warunkiem, że spożywa się ją w umiarkowanych ilościach. Nieprzekraczalną granicą powinno być pięć filiżanek dzienniePamiętajmy, że to silny stymulant, nie można jej pić późno w ciągu dnia, bo będzie zakłócała sen – ostrzega prof. Nasir Bashirelahi z University of Maryland School of Dentistry.

1. Plamy na zębach a picie kawy

Kawosze mają duży problem z przebarwieniami na zębach. Napój ten dostaje się do mikroskopijnej wielkości wgłębień i pęknięć w szkliwie. Czy można temu zaradzić? Specjaliści z Academy of General Dentistry podpowiadają, by pić kawę przez słomkę lub też popijać ją wodą. Nie wolno natomiast bezpośrednio po wypiciu filiżanki czarnego napoju szczotkować zębów. W ten sposób bowiem możemy jedynie uszkodzić delikatne szkliwo i znajdującą się pod nim zębinę. Kawa je zmiękcza, ale jest to jedynie stan przejściowy, który trwa około pół godziny. Po tym czasie mycie zębów jest już całkowicie bezpieczne dla naszego uzębienia.

Dr Krystyna Pogoń
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.