Trwa ładowanie...

Pijesz dwa razy dziennie? Uważaj, dwukrotnie zwiększają ryzyko raka jelita grubego

Unikaj jak ognia. Te napoje dwukrotnie zwiększa ryzyko raka jelita grubego
Unikaj jak ognia. Te napoje dwukrotnie zwiększa ryzyko raka jelita grubego (Getty Images)

Codzienne spożywanie słodzonych napojów to nie tylko prosta droga do otyłości i cukrzycy, lecz także rozwoju raka jelita grubego. Jedne z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Gut" dowodzą, że zaspokajanie pragnienia sokami owocowymi, oranżadami czy napojami energetycznymi dwukrotnie zwiększa ryzyko zmian nowotworowych.

spis treści

1. Słodkie napoje zwiększają raka jelita grubego

Rak jelita grubego rozwija się z narośli przedrakowych, zwanych polipami. Jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane, można je usunąć i zapobiec rakowi. Co jednak zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju polipów, które mogą skutkować rakiem? Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy styl życia. I nie chodzi jedynie o rezygnację z używek, kluczowa jest także dieta.

Badania opublikowane w czasopiśmie Gut ujawniły związek między napojami słodzonymi cukrem a rakiem jelita grubego. Naukowcy stwierdzili, że dorośli, a zwłaszcza kobiety, które minimum dwa razy dziennie zaspokajały pragnienie słodzonymi napojami, były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka jelita grubego przed 50 rokiem życia.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Badacze podkreślają, że w badaniach mowa o kobietach, ponieważ grupą badanych były pielęgniarki. W rzeczywistości ryzyko to może być podobne zarówno wśród mężczyzn, jak i osób młodych. Jak oszacowali w przypadku dzieci w wieku 13-18 lat, które często piją napoje słodzone, prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego wzrasta o 32 proc.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Waszyngtona poinformowali, że negatywny wpływ na zdrowie mają zarówno słodzone napoje ciepłe, jak i zimne, a każda porcja przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu jelita grubego.

"Uzyskane przez nas dane są kolejnym powodem do tego, żeby unikać wysoko słodzonych napojów, a także wspierają tezę, że ich nadmierne spożywanie może mieć udział we wzroście odnotowanych przypadków raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia, co jest coraz bardziej niepokojącą tendencją" - tłumaczyła dr Yin Cao, współautorka badania.

2. Jakie są objawy raka jelita grubego?

Rak jelita grubego może rozwijać się latami bez żadnych objawów, dlatego lekarze nieustannie zachęcają do wykonywania kolonoskopii, która wykrywa nawet najmniejsze zmiany zarówno przednowotworowe, jak i nowotworowe. Kiedy organizm zacznie wysyłać niepokojące sygnały, może to oznaczać, że choroba postępuje.

Jeśli zauważysz u siebie następujące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza:

  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • krew w stolcu,
  • nagła utrata wagi,
  • biegunki z jednoczesnym odchodzeniem gazów lub zaparcia,
  • gorączka, nudności i wymioty,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
  • parcie na stolec i brak możliwości wypróżnienia.

Jelito grube w przebiegu raka może dawać także mniej specyficzne objawy, takie jak ogólne zmęczenie, osłabienie, a nawet anemia. Guz jelita grubego objawiać się może także zmianą kształtu stolca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze