Trwa ładowanie...

Pilnie wycofują partię mąki. GIS podaje powód

 Paula Komendarczuk
16.05.2024 11:42
Pilne wycofanie. Alergen w produkcie spożywczym
Pilne wycofanie. Alergen w produkcie spożywczym (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące mąki z ciecierzycy. Powodem jest obecność białka soi, które wykryto w jednej partii produktu. Składnik ten może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej u niektórych osób.

spis treści

1. Grozi reakcją alergiczną

GIS poinformował, że w produkcie spożywczym zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność białka soi. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ na etykiecie nie umieszczono informacji o zawartości tej substancji w składzie. Okazuje się, że spożycie białka soi może odpowiadać za wystąpienie reakcji alergicznej u osób uczulonych.

Szczegóły ostrzeżenia:

  • Produkt: Witpak. Mąka z ciecierzycy chickpeas flour, 500 g,
  • Numer partii: 347/01/24
  • Data minimalnej trwałości: 12.2024
  • Producent: Witpak Sp. z o.o. Sp.k., ul. Chałubińskiego 13, 25-619 Kielce.
Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Osoby z alergią na białka soi przestrzega się przed używaniem produktu. Alergen obecny w mące może odpowiadać za pojawienie się objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak utrata apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunki, uczucie pieczenia w ustach, zaczerwienienie okolicy ust, a nawet obrzęk warg i języka.

Dolegliwości mogą pojawić się w bardzo krótkim czasie od spożycia lub dopiero po kilku godzinach, nasilenie symptomów zależy od ilości przyjętego alergenu i indywidualnych predyspozycji. Nagłe wystąpienie silnych objawów jest wskazaniem do skorzystania z pomocy medycznej.

2. Podjęte działania

W ostrzeżeniu nie zabrakło również informacji na temat działań podjętych przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli. Firma Witpak Sp. z o.o. Sp.k., producent mąki z ciecierzycy chickpeas flour, natychmiast rozpoczął procedurę wycofania wymienionej wyżej partii produktu ze sprzedaży.

Natomiast organ urzędowej kontroli żywności współpracuje z firmą, jednocześnie prowadząc postępowanie wyjaśniające i kontrolując proces podjęty przez producenta. Celem jest jak najszybsze usunięcie wymienionej wyżej partii z obrotu ze względów bezpieczeństwa.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze