Płatki drożdżowe – właściwości i zastosowanie
Płatki drożdżowe nadal są dla nas produktem mało znanym. A szkoda, bo mają wiele cennych właściwości. Nie tylko wspomagają pracę jelit, ale też świetnie sprawują się w roli zagęszczacza do zup i sosów.
1. Czym są płatki drożdżowe?
Płatki owsiane i płatki jaglane, tak popularne w zdrowych dietach, powoli zastępują płatki drożdżowe. Powstają z drożdży, a jako pożywkę wykorzystuje się glukozę z melasy buraczanej lub trzcinowej. W wysokiej temperaturze są one dezaktywowane, przez co tracą zdolność fermentacji. To sprawia, że każdy, u kogo ciasto drożdżowe wywołuje nieprzyjemnej dolegliwości, po płatki z nich wyprodukowane może sięgać bez obaw.
2. Płatki drożdżowe – właściwości
Płatki drożdżowe stanowią dobre źródło białka. Są cennym elementem uzupełniającym dietę wegetarian i wegan. Dostarczają też cennych witamin, zwłaszcza z grupy B, oraz minerałów, np. selenu. Nie zawierają cukru ani konserwantów. Są produktem ekologicznym. Obecny w płatkach drożdżowych błonnik pozytywnie wpływa na trawienie, pomaga zapobiegać chorobom układu pokarmowego, ale też minimalizuje problem zaparć. Pozytywnie wpływa też na poziom cholesterolu we krwi, co wspomaga układ sercowo-naczyniowy.
Wspomniane witaminy z grupy B, które są jednym ze składników płatków drożdżowych, są niezbędne do zachowania ładnego wyglądu. Mają korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Wspomagają też leczenie trądziku.
3. Płatki drożdżowe – zastosowanie
Płatki drożdżowe w niczym nie przypominają tradycyjnych płatków. Są bardzo drobne, wyglądają jak grubo zmielona bułka tarta. Mają delikatny smak, przez niektórych określany jako orzechowo-serowy. Mówi się nawet, że to wegański zamiennik dla sera. To właśnie tę nutę zapachową wyczujemy, gdy dodamy je do potraw. A możliwości jest całe mnóstwo. Płatki stanowią idealny zagęszczacz do sosów i zup. Wzbogaca się nimi różnego rodzaju pasty warzywne i pasztety. Płatkami drożdżowymi można również posypać sałatki czy ziemniaki. Uzupełnią również smak dań z makaronem oraz jogurtu, maślanki lub kefiru.
Płatki drożdżowe najczęściej można kupić w czystej postaci, bez żadnych dodatków. Są jednak i takie, do których dodano mąkę pszenną lub ekstrakt słodu jęczmiennego, na co szczególną uwagę muszą zwrócić osoby z nietolerancją glutenu.
Komponując swoją dietę, można bez obaw sięgać po płatki drożdżowe, które są dobrą alternatywą dla białej mąki. I choć nie są tak popularne jak płatki ryżowe czy płatki owsiane górskie, grono ich zwolenników rośnie. Są naturalne i nie powodują żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego w przeciwieństwie do żywych drożdży.
Za 100 g płatków drożdżowych w sklepie z ekologiczną żywnością zapłacić trzeba ok. 15-20 zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.