Trwa ładowanie...

Pod żadnym pozorem nie smaż na tym oleju. Najgorszy wybór

Avatar placeholder
29.04.2024 14:15
Zdrowy, ale tylko w tej postaci. Pod żadnym pozorem nie smaż na tym oleju
Zdrowy, ale tylko w tej postaci. Pod żadnym pozorem nie smaż na tym oleju (Getty Images)

Jeszcze nie tak dawno temu olej słonecznikowy był jednym z najpopularniejszych tłuszczy do smażenia. Dziś jednak wiemy, że wysokie temperatury mu nie służą. Spożywanie go może być zdrowe, ale pod pewnymi warunkami.

spis treści

1. Nie do smażenia

Niekwestionowaną zaletą oleju słonecznikowego jest przystępna cena i powszechna dostępność. Wiele osób wciąż wykorzystuje go podczas gotowania, okazuje się jednak, że lepiej tego nie robić.

Podczas obróbki termicznej powstają szkodliwe dla zdrowia związki. Punkt dymienia wynosi ok. 100°C, wielonienasycone kwasy tłuszczowe ulegają rozpadowi na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe.

Zobacz film: "Wciąż używamy go do smażenia. Nie wolno tego robić"

Prościej mówiąc, smażenie na oleju słonecznikowym nie jest zdrowe, a w niektórych przypadkach może okazać się niebezpieczne. W wysokich temperaturach traci także wszystkie wartości odżywcze.

Prof. Martin Grootveld wraz z zespołem z Uniwersytetu De Montfort w Leicester w Wielkiej Brytanii odkrył, że olej słonecznikowy jest źródłem aldehydu o kancerogennych właściwościach.

2. Spożywaj w tej formie

Choć dotychczasowe informacje nie zachęcają do spożywania oleju słonecznikowego, jego obecność w diecie może przynieść wiele korzyści pod warunkiem, że nie zostanie poddany obróbce termicznej.

Nierafinowany produkt zawiera kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na zdrowie serca - obniżają stężenie cholesterolu, poprawiają profil lipidowy i zapobiegają chorobom układu krążenia.

Wystarczy jedna łyżka, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na omega-6, nie należy jednak przesadzać. W nadmiarze te kwasy tłuszczowe mogą nasilać stany zapalne i dolegliwości spowodowane istniejącymi chorobami.

W oleju słonecznikowym można znaleźć też mnóstwo witaminy E, która wspiera układ odpornościowy i dba o zdrowie skóry, włosów oraz paznokci. To także naturalny emolient.

Choć to doskonały dodatek do sałatek, gotowanych dań, sosów, ryb, a nawet zup, sprawdzi się też zewnętrznie. Posmaruj nim skórę, by złagodzić podrażnienia i stany zapalne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze