Podnosi ryzyko raka jelit. "Mówię pacjentom, że to nie jest jedzeniem"
- Ultraprzetworzona żywność powoduje wiele zakłóceń w mikrobiocie jelitowej - alarmuje dr Maria Abreu. Ostrzega, że nawet pozornie zdrowa żywność przetworzona może zawierać pewien składnik. To sprawca raka jelita grubego.
1. Pozornie zdrowa żywność. Uwaga na emulgatory
Takie ostrzeżenie zawarła dr Maria Abreu, profesor medycyny, mikrobiologii i immunologii na Uniwersytecie w Miami, w rozmowie ze stacją WSVN.
- Nawet żywność, którą uważamy za zdrową dla nas, może być problemem – podkreśla dr Abreu. - Rzeczy takie jak emulgatory, kremowe rzeczy, jogurty beztłuszczowe i wszystkie te produkty, naprawdę mogą bardzo głęboko zmienić mikrobiom jelitowy - dodaje.
Emulgatory (E400-E495) to dodatek do żywności, który odpowiada za właściwą konsystencję, tj. umożliwia połączenie dwóch substancji, tak by finalny produkt był gładki i kremowy. Dotyczy to m.in. jogurtów, ale też czekolad czy lodów. Odpowiada również za trwałość żywności, zapobiegając np. czerstwieniu pieczywa. W produktach niskotłuszczowych, jak dietetyczny jogurt, emulgatory mają na celu nadanie im cech typowych dla pierwowzoru.
2. Zwiększają ryzyko raka. Ekspertka ma jedną radę
Zdaniem ekspertki emulgatory w żywności mogą być czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby. Substancje zawarte w żywności wysokoprzetworzonej mogą bowiem zmieniać mikrobiom jelitowy i sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Te dwa czynniki powiązano w badaniach z wyższym ryzykiem rozwoju nowotworu jelita grubego.
Tymczasem liczba przypadków raka jelit rośnie lawinowo. To jeden z najczęstszych i najbardziej śmiercionośnych nowotworów - na świecie zapada na niego niemal półtora miliona osób. W Polsce co roku diagnozę słyszy 18 tys. osób, co sprawia, że rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem w polskiej populacji.
Specjalistka ds. mikrobiomu jelitowego wyjaśniła, że wraz ze swoim zespołem chce opracować testy, które pozwolą wykryć stan zapalny jelit. Do tego czasu swoim pacjentom udziela tej samej rady: by odżywiali się zdrowo i unikali żywności wysokoprzetworzonej.
- Mówię moim pacjentom, że wszystko, co jest zapakowane w torbę i ma datę ważności do przyszłego roku, nie jest jedzeniem – dodała dr Abreu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl