Trwa ładowanie...

Pogromca demencji. Po to warzywo powinni regularnie sięgać seniorzy

Avatar placeholder
19.09.2024 17:47
Działają jak tarcza przed demencją. Wspierają pracę mózgu, wątroby
Działają jak tarcza przed demencją. Wspierają pracę mózgu, wątroby (Getty Images)

Według danych BIP RPO, na demencję może chorować nawet 400 tysięcy Polaków. Istnieją jednak czynniki, których wprowadzenie, może nieco zniwelować ryzyko wystąpienia tej choroby.

spis treści

1. Demencja. Skala problemu rośnie

Co 3 sekundy ktoś na świecie zapada na demencję. Tymi szokującymi wyliczeniami podzielili się eksperci podczas konferencji z okazji otwarcia Centrum Leczenia Zaburzeń Pamięci Affidea w 2023 roku.

Alarmujące są także szacunki z Polski, które wskazują, że już nawet co piąty rodak może cierpieć na zaburzenia pamięci. Co więcej, u jednej na 10 osób powyżej 65. roku życia może się wkrótce rozwinąć choroba Alzheimera lub inne schorzenie z kategorii tzw. chorób otępiennych.

Zobacz film: "Jedzenie, które postarza. Te pokarmy dodadzą ci lat"

Istnieją jednak czynniki, których wyeliminowanie może pozytywnie wpłynąć na ryzyko wystąpienia tych zaburzeń neurologicznych, na czele z dietą wysokoprzetworzoną i używkami. Jak podkreślają naukowcy z American Chemical Society, jeden konkretny związek występujący bogato w pewnym warzywie może tu odgrywać wielką rolę.

2. Jedz bez ograniczeń

Dane ACS wskazują, że kluczową rolę w spowalnianiu procesów związanych z rozwojem demencji mogą odgrywać buraki. Wszystko dzięki zawartej w nich betainie, która nie tylko nadaje tym warzywom intensywnego czerwonego koloru, ale także hamuje gromadzenie nieprawidłowo złożonych białek w mózgu, co stanowi czynnik chorobotwórczy w demencji i innych schorzeniach otępiennych.

Jak sugerują badania, częste spożywanie buraków może także działać przeciwutleniająco i zapobiegać rozwojowi chorobotwórczych wolnych rodników. Choć samo wprowadzenie buraków do diety może nie być całkowicie skutecznym rozwiązaniem, warzywa te obniżają oksydację aż o nawet 90 proc.

Buraki zawierają spore ilości błonnika, a przy tym są niskokaloryczne. Ponadto, wspierają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, pracę wątroby i funkcjonowanie układu odpornościowego, a to dzięki mocy zawartych w nich witamin i pierwiastków. Zaleca się je również osobom zmagającym się z niedokrwistością.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze