Pogromca raka i cholesterolu. Ale uważaj, może stać się trucizną
Między sierpniem a październikiem trwa sezon na bakłażana. Choć bliższa nam jest cukinia, to i oberżyna coraz częściej gości na polskim stole. Nic dziwnego, bo to świetnie znane z kuchni śródziemnomorskiej warzywo jest niedrogie, zdrowe, a przy tym pyszne. Pod jednym warunkiem.
1. Takich bakłażanów nie jedz nigdy
Psianka podłużna, bakłażan i oberżyna to najczęściej używane nazwy dla tego przedstawiciela psiankowatych. To niezwykłe warzywo ma jednak także inne nazwy: gruszka miłosna, jajko krzewiste, bałtarzan i bakman.
Świetnie znany Włochom, Grekom czy Hiszpanom, występuje również w kuchni arabskiej, ale od kilku lat także Polacy zajadają się bakłażanem. Właśnie trwa sezon na oberżynę, więc bez problemu można ją kupić na lokalnych bazarach czy w marketach i dyskontach. Przy zakupie jednak należy kierować się jedną zasadą: wybierajmy bakłażany dojrzałe i pod żadnym pozorem nie jedzmy surowych czy niedogotowanych bakmanów.
W przeciwieństwie do cukinii oberżyna wymaga obróbki termicznej, która neutralizuje solaninę. To toksyczny glikoalkaloid w dużej mierze obecny w pędach roślin psiankowatych. Właśnie z tego powodu nie należy jeść ziemniaków, które kiełkują. Największe ilości toksyny znajdują się w niedojrzałych bakłażanach, choć nie tylko. Dlatego warzywo to należy upiec, ugotować bądź usmażyć przed spożyciem.
Duża ilość solaniny może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Zatrucia solaniną, choć zdarzają się bardzo rzadko, są też niezwykle groźne.
O zatruciu świadczą symptomy takie jak:
kolka,
nudności i wymioty,
depresja ośrodkowego układu nerwowego,
drgawki,
śpiączka,
obwodowa niewydolność krążenia.
2. Warto jeść bakłażany. Oto powody
Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by grillowany bakłażan czy oberżyna w warzywnym leczo zagościły w naszym letnim i jesiennym menu. To bogate w cenny błonnik, witaminy i minerały warzywo jest jednocześnie niskokaloryczne. Jego największą wartością są antyoksydanty, w szczególności antocyjany, które nadają oberżynie głęboki kolor. To właśnie one chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Niektóre badania wskazują, że włączenie bakłażanów do diety może wpływać na obniżenie cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także poprawiać funkcje serca i zmniejszać ryzyko zawału serca. Naukowcy dowiedli także, że bakłażany głównie za sprawą antocyjanów, ale także błonnika, mogą wpływać na normalizowanie poziomu glukozy we krwi.
Badacze na łamach "Planta Medica" przekonują również, że glikozyd zwany solasodyną (SRG) może prowadzić do śmierci komórek nowotworowych w raku skóry.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl