Trwa ładowanie...

Polacy pili, żeby schudnąć. Ekspertka ma złe wiadomości

Avatar placeholder
05.10.2023 14:26
Czy ocet jabłkowy rzeczywiście działa odchudzająco? Dietetyk nie pozostawia złudzeń
Czy ocet jabłkowy rzeczywiście działa odchudzająco? Dietetyk nie pozostawia złudzeń (Getty Images, Facebook)

Zwolennicy octu jabłkowego twierdzą, że ma nie tylko wiele korzyści zdrowotnych, ale także pomoże rozprawić się z nadmiarem kilogramów i przyspieszy spalanie tłuszczu. Ile w tym prawdy?

spis treści

1. Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy raczej nie będzie skuteczną metodą odchudzania - zwłaszcza jeśli to nasza jedyna opcja w walce z nadprogramowymi kilogramami. Co więcej, spożywanie go w nadmiarze może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Skąd więc przekonanie, że przyczynia się do utraty wagi?

Woda z octem jabłkowym działa na żołądek dokwaszająco. Oznacza to, że mocno kwaśne środowisko korzystnie wpływa na trawienie białek i zapewnia uczucie lekkości.

- Być może właśnie dlatego panują takie poglądy, że się chudnie. Jeżeli w naszym organizmie nie ma stanów zapalnych, a problem z trawieniem to stan zapalny, wtedy rzeczywiście łatwiej schudnąć" - wyjaśnia dietetyk Iwona Wierzbicka na Instagramie.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Lepsze trawienie

Śmiało można więc powiedzieć, że ocet jabłkowy nie odchudza, a jedynie może wspomóc ten proces. Bez odpowiedniej diety i porcji ruchu taka mieszanka nic nie zdziała.

"Nie ma magicznego sposobu na to aby szybko i łatwo schudnąć! Aby schudnąć, musisz być w deficycie kalorycznym, czyli musisz jeść mniej kalorii niż dotychczas. Woda z octem jabłkowym również nie jest wyjątkiem w tym przypadku" - dodaje dietetyk.

Warto także pamiętać, by nie popijać wody z octem przed spożyciem węglowodanów. Kwaśne środowisko sprawdza się jedynie w przypadku białek, w przeciwnym razie możemy nabawić się zgagi.

"Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do białek, jakościowe trawienie węglowodanów nie wymaga już tak kwaśnego pH, więc unikaj picia wody z octem jabłkowym przed posiłkiem bogatym w węglowodany (makarony, kasze, ryż)" - ostrzega ekspertka.

3. Jak spożywać ocet jabłkowy?

Ważne jest, aby wymieszać ocet jabłkowy z wodą. Nierozcieńczony ocet może poparzyć wnętrze jamy ustnej i przełyk. Nie można z nim też przesadzać.

Jeśli smak wody z octem nie przypadł ci do gustu, a chcesz włączyć go do codziennej diety, możesz spróbować dodawać go do sosów lub marynat. Szczególnie dobrze sprawdzi się w towarzystwie oliwy z oliwek i pomidorów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze