Trwa ładowanie...

Popularna przyprawa może uszkodzić wątrobę. Nie przesadzaj z ilością

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 14.11.2023 10:51
Nie należy z nią przesadzać. Nadmiar tej przyprawy może uszkadzać wątrobę
Nie należy z nią przesadzać. Nadmiar tej przyprawy może uszkadzać wątrobę (Getty Images)

Cynamon to popularna przyprawa, która jest ceniona na całym świecie nie tylko za swoje wyjątkowe walory smakowe, które dodają wyrazistości wielu potrawom, ale również za swoje właściwości prozdrowotne. Produkt uzyskany z kory cynamonowca jest dodatkiem do wielu potraw, zarówno słodkich, jak i pikantnych. Jednakże, jak się okazuje, cynamon może wpływać niekorzystnie na naszą wątrobę, jeśli jest spożywany w nadmiernych ilościach.

spis treści

1. Z cynamonem lepiej nie przesadzać

Cynamonowiec, z którego pochodzi cynamon, rośnie w północno-wschodniej Azji. Ta roślina jest niezwykle wszechstronna w kuchni, doskonale sprawdza się jako dodatek do słodkich wypieków, koktajli, owsianki, a także potraw mięsnych i rybnych.

Wyniki wielu badań naukowych potwierdziły, że cynamon wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Poza tym, cynamon wspomaga trawienie i obniża cholesterol, co pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.

Zobacz film: "Cynamon zapobiega cukrzycy typu 2. Popularna przyprawa tanim i skutecznym lekiem"

Ta egzotyczna roślina jest niezwykle zróżnicowana, można ją podzielić na 250 gatunków. W Polsce najbardziej popularne są dwa rodzaje cynamonu: cejloński i chiński. Jeśli jednak chodzi o nasze zdrowie, zdecydowanie lepiej jest wybrać cynamon cejloński, nie tylko dlatego, że jest smaczniejszy, ale także zdrowszy.

Cynamon cejloński charakteryzuje się jasno-brązową korą i w porównaniu do cynamonu chińskiego zawiera mniej kumaryn, które w nadmiarze mogą wpływać niekorzystnie na pracę naszej wątroby.

Kumaryny mogą niszczyć komórki tego ważnego narządu wewnętrznego, a nawet prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych w jego okolicach. Dlatego, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, powinniśmy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj cynamonu kupujemy.

Kolejną istotną kwestią jest przestrzeganie daty przydatności do spożycia cynamonu i przechowywanie go w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku. Warto również pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki, jaką jest jedna łyżeczka dziennie.

Przedawkowanie cynamonu może objawiać się poważnymi dolegliwościami ze strony jelit, takimi jak wymioty, biegunka, mdłości, nudności i nadmierne wydzielanie potu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze