Trwa ładowanie...

Powidła - charakterystyka, z jakich owoców je przyrządzić, przepis na powidła śliwkowe

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
03.01.2022 18:21
Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe (Adobe Stock)

Powidła, w szczególności te śliwkowe, cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Stanowią doskonały dodatek do potraw czy deserów, np. pierogów, naleśników, bułeczek drożdżowych czy rogali. Co jeszcze warto wiedzieć o tych popularnych przetworach owocowych?

spis treści

1. Czym są powidła?

Powidła to przetwory przygotowywane na bazie owoców. W zależności od indywidualnych preferencji, produkt ten można przyrządzić samodzielnie lub zakupić w sklepie z produktami żywnościowymi (najpopularniejszym producentem powideł śliwkowych jest polska marka Łowicz).

Czym różnią się powidła od marmolady czy dżemu? Charakteryzuje je mniejsza zawartość słodyczy oraz bardziej mętna i mniej żelowa konsystencja. W składzie powideł znajduje się też większa ilość owoców. Do uzyskania stu gramów gotowego produktu żywnościowego niezbędne jest wykorzystanie stu sześćdziesięciu gramów owoców. Dla porównania, dżem można przyrządzić z dwudziestu pięciu, trzydziestu pięciu gramów owoców, a marmoladę z osiemdziesięciu lub stu dziesięciu gramów owoców stanowiących bazę produktu.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

1.1. Z jakich owoców można przyrządzić powidła?

Do przyrządzenia powideł doskonale nadają się śliwki węgierki, charakteryzujące się soczystym, słodkim, a jednocześnie nieco kwaskowatym smakiem. Owoce te posiadają wrzecionowaty owalny kształt oraz ciemnofioletową barwę. Klasyczne powidła śliwkowe stanowią ciekawy dodatek do samodzielnie przyrządzonego piernika lub ciasta czekoladowego.

Alternatywą dla powideł śliwkowych są:

  • powidła na bazie moreli,
  • powidła jabłkowe,
  • powidła z renklodami,
  • powidła na bazie gruszek,
  • powidła z dyni,
  • powidła brzoskwiniowe,
  • powidła na bazie aronii,
  • powidła na bazie wiśni,
  • powidła na bazie agrestu.

Doskonałym smakiem i aromatem charakteryzują się również powidła przyrządzone z kilku składników np. śliwek, jabłek oraz poziomek. Pasjonatom gotowania polecamy również przygotowanie przetworów malinowo-porzeczkowo-poziomkowych.

2. Przepis na powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe to domowej roboty przetwory, które przyrządza się na bazie śliwek węgierek. Do przygotowania tego przysmaku potrzebne są następujące składniki:

  • śliwki węgierki (około pięciu kilogramów),
  • kilogram cukru,
  • dwie łyżki octu winnego.

Jak zrobić powidła śliwkowe?

Dokładnie umyj, a następnie osusz owoce. Każdą ze śliwek przetnij na pół i wyjmij z niej pestkę. Wrzuć owoce do większego naczynia, a następnie zasyp je jednym kilogramem cukru. Całość zakrop dwiema łyżkami octu winnego. Naczynie przykryj i odstaw na dwadzieścia cztery godziny. Po upłynięciu doby rozpocznij gotowanie powideł śliwkowych. Moc palnika powinna być mała. Okres gotowania powideł wynosi cztery godziny. W tym czasie nie należy mieszać mikstury. Gorące powidła umieść w dokładnie wyparzonych słoikach. Nie zapomnij o pasteryzacji. Pasteryzacja jest procesem, który niszczy oraz hamuje wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych w domowych przetworach. Przygotowane powidła śliwkowe w słoikach należy pasteryzować przez dwadzieścia, dwadzieścia pięć minut.

2.1. Czy powidła śliwkowe są zdrowe?

Sięgając po powidła śliwkowe, dostarczamy naszemu organizmowi cennych składników odżywczych oraz witamin. W składzie popularnych przetworów znajdziemy m.in. kwas askorbinowy, przeciwutleniacze, cukry, witaminy z grupy B, potas oraz magnez. Wskutek obróbki termicznej z przetworów ubywa około siedemdziesiąt procent witaminy C. Czy można w jakiś sposób temu zapobiec? Tak. Zredukowanie czasu smażenia owoców może zapobiec utracie witamin.

Powidła śliwkowe wykazują pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ przeciwdziałają zaparciom oraz problemom z wypróżnianiem. Działają antyoksydacyjnie, znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze