Powodują stan zapalny, sprzyjają rakowi i cukrzycy. Lepiej z nich zrezygnuj po czterdziestce
Z upływem lat warto zadbać o swój jadłospis i pozbyć się z niego produktów, które mogą szkodzić zdrowiu. Oto kilka z przykładów dań, których warto unikać, gdy przekroczy się czterdziestkę. Gdyż właśnie wtedy nasz metabolizm wyraźnie spada.
1. Zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy, raka żołądka
Zupa przygotowana w domu może być zdrowa, pożywna i pełna cennych składników odżywczych. Gotowe zupy dostępne na sklepowych półkach w słoikach i puszkach, choć mogą wydawać się dobrym zamiennikiem, rzadko kiedy nie są pełne sodu.
Zbyt dużo soli w diecie jest groźne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ponieważ może podnosić ciśnienie. Nadmiar sodu sprzyja także rozwojowi osteoporozy.
Wraz z wiekiem człowiek jest bardziej podatny na zatrzymywanie wody w organizmie, więc ograniczenie spożycia soli w diecie może pomóc w zmniejszeniu uciążliwych wzdęć.
Przetworzone mięso, jak parówki czy bekon, również zawiera dużo sodu, ale także tłuszczów nasyconych oraz azotanów. Każdy z tych składników odbija się negatywnie na naszym zdrowiu.
Wysokie spożycie przetworzonych mięs to większe ryzyko zachorowania na schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2 czy rak żołądka.
Biorąc pod uwagę, że ryzyko wystąpienia tych schorzeń wzrasta wraz z wiekiem, warto postawić na mięsa o niższej zawartości tłuszczu i sodu.
2. Sprzyja tyciu, sprawia, że skóra starzeje się szybciej
Słodkie przekąski, jak np. ciasteczka, to także grupa produktów, które warto ograniczyć, gdy przekroczy się czterdziestkę. Nadmiar cukru w diecie sprzyja stanom zapalnym i negatywnie wpływa na zdrowie serca i odporność.
Co więcej, zabija dobre bakterie w jelitach i może powodować problemy skórne, a także sprawiać, że nasza skóra szybciej się starzeje.
Napoje dla sportowców, wydają się zdrowym produktem na pierwszy rzut oka. Niestety, wiele z nich zawiera w sobie dużo cukru, a wraz z nim dostarczamy do organizmu puste kalorie. W ten sposób łatwo o zwiększenie masy ciała.
3. Nie ulegaj modnej diecie
Spora część osób ulega modzie na dietę bezglutenową, choć nie ma ku temu wskazań zdrowotnych, jak alergia lub nietolerancja. W wielu produktach pełnoziarnistych mających w sobie gluten znajdziemy także inne związki, które są bardzo istotne dla zdrowia, np. błonnik i magnez.
Wraz z upływem lat błonnik pomaga zadbać o zdrowie układu trawiennego, ale także obniża ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Błonnik normuje zbyt wysoki cholesterol we krwi i spowalnia wchłanianie węglowodanów, dzięki czemu pozwala utrzymać niski poziom glukozy we krwi.
Magnez z kolei to minerał, który ma działanie przeciwzapalne, chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, osteoporozy, cukrzycy.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl