Trwa ładowanie...

Wystarczy miesiąc. Może doprowadzić do raka gardła, krtani, przełyku

Avatar placeholder
28.10.2023 19:04
Prowadzi do otyłości, rujnuje libido i zwiększa ryzyko raka. Lekarze od lat ostrzegają przed skutkami
Prowadzi do otyłości, rujnuje libido i zwiększa ryzyko raka. Lekarze od lat ostrzegają przed skutkami (Getty Images)

Lekarze i naukowcy na całym globie ostrzegają, że nie ma czegoś takiego jak "bezpieczna dawka alkoholu". Wskazują na jego destrukcyjny wpływ zdrowie, który jest odczuwalny już po miesiącu regularnego spożywania alkoholu. Wówczas w naszym organizmie zaczynają zachodzić drastyczne zmiany.

spis treści

1. Wystarczy miesiąc

Alkohol jest toksyną, która może prowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym ciele. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraźnie ostrzega, że spożywanie alkoholu może zwiększać ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób nowotworowych, takich jak rak gardła, krtani, przełyku, trzustki, wątroby czy piersi u kobiet.

Co więcej, badania naukowe dowodzą, że wystarczy zaledwie miesiąc regularnego spożywania wysokoprocentowych trunkówaby wywołać szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Spożywanie alkoholu na co dzień prowadzi do przyrostu wagi, ponieważ napoje alkoholowe są bardzo kaloryczne.

Wśród najbardziej tuczących trunków wymienia się słodkie likiery, ajerkoniak, ale również ciemne i jasne piwo oraz whiskey. Prawdziwą bombą kaloryczną są jednak kolorowe drinki, które przygotowuje się z dodatkiem soków, syropów i innych słodkich dodatków.

Zobacz film: "Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod"

Nadmiar kalorii może zwiększać ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, a to z kolei prowadzi do większego ryzyka zachorowania na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

2. Negatywne skutki spożywania alkoholu

Alkohol ma jednak wpływ nie tylko na naszą wagę. Może również zaburzać wchłanianie przez nasz organizm witaminy B12. Niedobór tej witaminy często prowadzi do pogorszenia nastroju, bólów głowy, anemii czy zwiększa ryzyko rozwoju chorób związanych z układem neurologicznym.

Po miesiącu codziennego spożywania alkoholu zauważymy również problemy w życiu seksualnym. Alkohol zmniejsza popęd płciowy i może powodować zaburzenia erekcji u mężczyzn. Badania statystyczne pokazują również, że osoby będące pod wpływem alkoholu częściej uprawiają seks bez zabezpieczenia, co bez wątpienia zwiększa ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Naukowcy alarmują, że wystarczy zaledwie miesiąc, aby nasze narządy, takie jak wątroba, nerki, trzustka czy serce, zaczęły funkcjonować nieprawidłowo. Jeśli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, w tym do rozwoju marskości wątroby czy raka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze