Trwa ładowanie...

Przeanalizowali 40 badań. Już wiedzą, która dieta jest najlepsza dla serca i mózgu

 Karolina Rozmus
10.04.2023 11:04
Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zawału i udaru niedokrwiennego mózgu
Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zawału i udaru niedokrwiennego mózgu (Getty Images)

Ta dieta od dawna święci tryumfy, a w prestiżowym rankingu najlepszych diet zajęła pierwsze miejsce szósty raz z rzędu. Coraz częściej jest też przedmiotem badań, które potwierdzają jej korzyści dla zdrowia. Według najnowszych doniesień badaczy ten model żywienia pokocha też nasze serce.

spis treści

1. Dieta śródziemnomorska zapobiega zawałom i udarom

Dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej opublikował na Twitterze post, w którym odniósł się do nowych wyników pracy naukowców. Zaprezentowana na łamach "BMJ" analiza 40 randomizowanych badań na temat diet w kontekście różnych incydentów sercowo-naczyniowych oraz zgonu z ich powodu wyłoniła lidera.

Badaniom zostało poddanych siedem programów dietetycznych, w tym kilka diet niskotłuszczowych, niskotłuszczowa oraz niskosodowa, diety Ornisha oraz Piritikina również należące do diet niskotłuszczowych oraz śródziemnomorska.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska"

"Dowody o umiarkowanej pewności wskazują, że programy promujące dietę śródziemnomorską i niskotłuszczową, z aktywnością fizyczną czy innymi interwencjami lub bez niej, zmniejszają śmiertelność z dowolnej przyczyny i ryzyko zawału mięśnia sercowego niezakończonego zgonem u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym" – podsumowują badacze. Dodają, że prawdopodobnie dieta śródziemnomorska zmniejsza również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Badania dotyczące pozostałych diet wykazały z kolei, że nie wpływają w ogóle lub w żaden znaczący sposób na wspomniane już powikłania zdrowotne.

2. Od lat uznawana za najlepszą dietę świata

Dieta śródziemnomorska szósty rok z rzędu została uznana przez US News & World Report za najlepszą. W 2023 roku zajęła również pierwsze miejsce w kategorii "Najlepsza dieta roślinna", "Najlepsza dieta dla zdrowia kości i stawów" oraz "Najlepsza dieta dla zdrowego odżywiania", drugie natomiast w kategorii "Najlepsza dieta zdrowa dla serca" i "Najlepsza dieta dla diabetyków".

Obfituje w zdrowe tłuszcze, ryby oraz warzywa i owoce
Obfituje w zdrowe tłuszcze, ryby oraz warzywa i owoce (Pixabay)

Fenomen takiego sposobu żywienia nie potwierdzają wyłącznie badania. Popularność diety śródziemnomorskiej rozpoczęła się bowiem w momencie, gdy zaobserwowano, że ludność zamieszkująca Kretę, Grecję czy południowe Włochy należy do populacji długowiecznych, w których choroby przewlekłe występują znacznie rzadziej.

Co stanowi o jej wyjątkowości? Podstawowe produkty, wchodzące w jej skład, to:

  • produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, nasiona roślin strączkowych, orzechy i oliwa z oliwek – leżą u podstaw piramidy żywienia zgodnego z dietą śródziemnomorską,
  • ryby oraz owoce morza – spożywane co najmniej dwukrotnie w ciągu tygodnia,
  • umiarkowane spożycie mleka i nabiału oraz ryb, a także okazjonalne spożywanie drobiu,
  • rzadkie spożycie czerwonego mięsa, wykluczenie z diety żywności wysokoprzetworzonej.

W zależności od rodzaju dieta śródziemnomorska może być dietą wegetariańską czy ograniczającą podaż węglowodanów. Wszystkie typy tego programu łączy jedno – zminimalizowanie udziału żywności przetworzonej na rzecz dużej ilości warzyw i owoców, zastąpienie tłuszczów zwierzęcych bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe olejami roślinnymi oraz wysoka podaż ryb oraz owoców morza.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze