Przeanalizowali 40 badań. Już wiedzą, która dieta jest najlepsza dla serca i mózgu
Ta dieta od dawna święci tryumfy, a w prestiżowym rankingu najlepszych diet zajęła pierwsze miejsce szósty raz z rzędu. Coraz częściej jest też przedmiotem badań, które potwierdzają jej korzyści dla zdrowia. Według najnowszych doniesień badaczy ten model żywienia pokocha też nasze serce.
1. Dieta śródziemnomorska zapobiega zawałom i udarom
Dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej opublikował na Twitterze post, w którym odniósł się do nowych wyników pracy naukowców. Zaprezentowana na łamach "BMJ" analiza 40 randomizowanych badań na temat diet w kontekście różnych incydentów sercowo-naczyniowych oraz zgonu z ich powodu wyłoniła lidera.
Badaniom zostało poddanych siedem programów dietetycznych, w tym kilka diet niskotłuszczowych, niskotłuszczowa oraz niskosodowa, diety Ornisha oraz Piritikina również należące do diet niskotłuszczowych oraz śródziemnomorska.
"Dowody o umiarkowanej pewności wskazują, że programy promujące dietę śródziemnomorską i niskotłuszczową, z aktywnością fizyczną czy innymi interwencjami lub bez niej, zmniejszają śmiertelność z dowolnej przyczyny i ryzyko zawału mięśnia sercowego niezakończonego zgonem u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym" – podsumowują badacze. Dodają, że prawdopodobnie dieta śródziemnomorska zmniejsza również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Istotne doniesienia - niektóre diety są lepsze dla serca od innych.
— Bartosz Fiałek (@bfialek) April 5, 2023
Na łamach „BMJ” opublikowano dużą analizę randomizowanych badań przedstawiających związek 7 różnych diet z ryzykiem wystąpienia dużych incydentów sercowo-naczyniowych oraz zgonu (40 randomizowanych badań, 35 548… pic.twitter.com/PsnNvQqDnd
Badania dotyczące pozostałych diet wykazały z kolei, że nie wpływają w ogóle lub w żaden znaczący sposób na wspomniane już powikłania zdrowotne.
2. Od lat uznawana za najlepszą dietę świata
Dieta śródziemnomorska szósty rok z rzędu została uznana przez US News & World Report za najlepszą. W 2023 roku zajęła również pierwsze miejsce w kategorii "Najlepsza dieta roślinna", "Najlepsza dieta dla zdrowia kości i stawów" oraz "Najlepsza dieta dla zdrowego odżywiania", drugie natomiast w kategorii "Najlepsza dieta zdrowa dla serca" i "Najlepsza dieta dla diabetyków".
Fenomen takiego sposobu żywienia nie potwierdzają wyłącznie badania. Popularność diety śródziemnomorskiej rozpoczęła się bowiem w momencie, gdy zaobserwowano, że ludność zamieszkująca Kretę, Grecję czy południowe Włochy należy do populacji długowiecznych, w których choroby przewlekłe występują znacznie rzadziej.
Co stanowi o jej wyjątkowości? Podstawowe produkty, wchodzące w jej skład, to:
- produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, nasiona roślin strączkowych, orzechy i oliwa z oliwek – leżą u podstaw piramidy żywienia zgodnego z dietą śródziemnomorską,
- ryby oraz owoce morza – spożywane co najmniej dwukrotnie w ciągu tygodnia,
- umiarkowane spożycie mleka i nabiału oraz ryb, a także okazjonalne spożywanie drobiu,
- rzadkie spożycie czerwonego mięsa, wykluczenie z diety żywności wysokoprzetworzonej.
W zależności od rodzaju dieta śródziemnomorska może być dietą wegetariańską czy ograniczającą podaż węglowodanów. Wszystkie typy tego programu łączy jedno – zminimalizowanie udziału żywności przetworzonej na rzecz dużej ilości warzyw i owoców, zastąpienie tłuszczów zwierzęcych bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe olejami roślinnymi oraz wysoka podaż ryb oraz owoców morza.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl