Przebój w aptekach. "Polinezyjska aspiryna" obniża cholesterol
Jeśli nazwa noni zupełnie nic ci nie mówi, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym tropikalnym owocu. Egzotycznie brzmiąca nazwa odnosi się do morwy indyjskiej, która zdobywa popularność w wielu krajach ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne - również w Polsce.
1. Owoc o egzotycznej nazwie
Noni pochodzi z regionów o ciepłym i wilgotnym klimacie. Charakterystyczne owoce od wieków znajdują zastosowanie w tradycyjnej medycynie ludów zamieszkujących wyspy Polinezji.
Owoce znane są ze swojego mocnego i nieco gorzkiego smaku oraz specyficznego zapachu, który przez wiele osób porównywany jest do ostrego sera. Ich wygląd przypomina grudkowate jajko, a wewnątrz znajdziemy mnóstwo nasion.
Niektórzy nazywają noni "polinezyjską aspiryną". Z owoców najczęściej powstaje sok, który można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach oraz sklepach zielarskich.
2. Właściwości noni
W noni znajduje się mnóstwo witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, witamina C i E, potas, żelazo, wapń, miedź, magnez, fosfor, cynk i selen. Sokowi przypisuje się też wiele właściwości zdrowotnych.
Uważa się, że sok z tych egzotycznych owoców łagodzi ból głowy, działa przeciwzapalnie i przynosi ulgę osobom zmagającym się z reumatyzmem. Ponadto pomaga obniżyć poziom cholesterolu i naprawia uszkodzenia komórkowe.
Sok z noni korzystnie wpływa na układ odpornościowy ze względu na wysoką zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy. Szczególnie zalecany jest po chorobie, osobom zestresowanym oraz zmęczonym.
Niektórzy sięgają po egzotyczne owoce w celu wspomagania odchudzania. Zwolennicy twierdzą, że skutecznie tłumi apetyt, wspomaga trawienie, poprawia metabolizm oraz zwiększa poziom energii.
3. Przyjmowanie i dawkowanie
Zalecana dzienna dawka soku noni wynosi 20 ml. Należy przyjmować ją dwa razy dziennie przed posiłkami. Oczywiście najlepiej wybierać produkty bez dodatku cukru i konserwantów.
Ogólnie sok z owoców morwy indyjskiej uważany jest za bezpieczny, nie zaleca się go jednak kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Lepiej go także unikać podczas przyjmowania leków oraz w przypadku chorób nerek. Zanim sięgniesz po ten zdrowotny specyfik, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl