Trwa ładowanie...

To najlepszy czas na zbiory. Świerkowa kuracja działa cuda

 Katarzyna Kurek
03.05.2023 17:50
W maju zbieraj igły ze świerku
W maju zbieraj igły ze świerku (Getty Images)

Świerk jest skarbnicą cennych składników odżywczych, przez co znajduje zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Zdrowotne mikstury ze świerku sprzedawane są często na regionalnych targach. Jednak wiele z nich można zrobić też samodzielnie. Za ich przygotowanie najlepiej jest zabrać się właśnie teraz, późną wiosną.

spis treści

1. Uzdrawiająca moc świerku

Świerk jest jednym z najbardziej smakowitych drzew o prozdrowotnych właściwościach. Do spożywania nadają się przede wszystkim młode pędy i igły. Mają one zarówno walory kulinarne, jak i prozdrowotne. Surowcem leczniczym mogą być też szyszki, żywica czy kora drzewa.

Igliwie i pędy świerku to skarbnica witaminy C, witamin A i K, flawonoidów i olejków eterycznych. Są też źródłem magnezu i potasu. Przygotowane na ich bazie mikstury wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, jak przeziębienie, zapalenie gardła i migdałków, zapalenie zatok, wspomaga leczenie zapalenia płuc i oskrzeli. Działają wykrztuśnie, oczyszczają drogi oddechowe i osuszają je. Niektóre mikstury łagodzą bóle reumatyczne.

Najlepszym czasem na zbiór świerkowych pędów jest początek maja. Igliwie z kolei zbiera się od stycznia do końca lutego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Cudowne właściowści czarnego bzu"

2. Co przygotować ze świerku?

Świerk można wykorzystać na kilka sposobów.

Syrop na odporność i przeziębienie

Młode pędy należy ułożyć warstwami na przemian z cukrem w dużym słoiku. Potem słój trzeba zakręcić i odstawić w ciepłe, nasłonecznione miejsce na 6 tygodni. Od czasu do czasu warto potrząsnąć zawartością, co przyspieszy wypuszczanie soków. Powstały sok należy przelać do ciemnej butelki i przechowywać w chłodnym miejscu.

Domowe napary i odwary

Napar przygotowuje się ze świeżego igliwia. Dwie łyżki pogniecionych igieł należy zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem 10 minut. Potem można dodać plasterek cytryny.

Odwar można przygotować zarówno z igliwia, jak i młodych gałązek. Dwie łyżki świerku należy zalać dwoma szklankami wody i gotować na małym ogniu przez 8 minut.

Relaksująca kąpiel

Świerkowe kąpiele nie tylko wspierają leczenie nieżytów dróg oddechowych, ale pomagają też w bólach reumatycznych i nerwobólach. By je przygotować, wystarczy pędy lub igliwie (trzy garście) zalać trzema szklankami wody i wolno gotować pod przykryciem przez 10 minut. Przecedzoną miksturę należy dolać do wody w wannie.

Świerkówka (nalewka ze świerku)

250 g młodych pędów świerku należy wrzucić do słoja, zalać 500 ml alkoholu 40 proc. Pozostawić na miesiąc, od czasu do czasu potrząsając. Następnie można dodać miodu i przelać do butelek. Ze względu na zawartość alkoholu z nalewki mogą korzystać jedynie osoby dorosłe.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze