Trwa ładowanie...

Przez 3 miesiące jedli "japoński chrzan". Zaskakujące wyniki eksperymentu

"Efekt wasabi"
"Efekt wasabi" (GettyImages)

Już wcześniejsze badania wskazywały na przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości wasabi. Ostatnia analiza przeprowadzona przez Japończyków dowodzi, że roślina ta może również przeciwdziałać procesom demencyjnym. Warto włączyć ją do diety?

spis treści

1. Wasabi może przeciwdziałać zaburzeniom pamięci

Badania opublikowane na łamach "Nutrients" wskazują na potencjał wasabi w przeciwdziałaniu procesom demencyjnym. Grupa naukowców z Japonii zaprosiła do udziału w eksperymencie 72 osoby między 60 a 80. rokiem życia.

Pacjenci przechodzili testy kontrolne sprawdzające ich zdolności poznawcze i pamięć przed badaniem oraz po okresie suplementacji. Uczestnicy badania przez 12 tygodni otrzymywali co wieczór tabletkę wasabi, a grupa kontrolna - placebo. Wstępne wnioski są obiecujące.

Zobacz film: "Właściwości zdrowotne wasabi"

U osób, które przyjmowały wasabi, wykazano poprawę zarówno w zakresie pamięci długotrwałej, jak i krótkotrwałej, m.in. lepiej radziły sobie w testach skojarzeń, jak łączenie imion z twarzami.

W grupie, która otrzymywała placebo, nie wykazano poprawy ani w zakresie pamięci, ani zdolności poznawczych.

2. Właściwości wasabi

Poprawa koncentracji i pamięci to nie jedyne skutki regularnego spożywania wasabi. Jest to źródło witamin z grupy B, witaminy A, C i D, które w naturalnych sposób wzmacniają odporność. Przyprawa znajduje zastosowanie również przy problemach trawiennych - pobudza przemianę materii i zapobiega wzdęciom, biegunkom czy zaparciom.

Wasabi to bylina, której najcenniejszą częścią jest kłącze. W Polsce jest kojarzone przede wszystkim jako dodatek do sushi. Potocznie bywa nazywane japońskim chrzanem ze względu na charakterystyczny, ostry smak. Wasabi od lat cieszyło się dużą popularnością, zwłaszcza w Azji, nie tylko ze względu na wyjątkowe walory smakowe, ale również duży potencjał prozdrowotny.

Wpływ wasabi na pamięć
Wpływ wasabi na pamięć (Adobe Stock)

Warto wspomnieć, że wcześniejsze badania wskazywały na działanie przeciwzapalne wasabi przede wszystkim ze względu na obecność izotiocyjanianu 6-metylosulfinyloheksylu (6-MSITC), który ma również właściwości przeciwutleniające.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze