Trwa ładowanie...

Przez 7 dni pili jedynie wodę. Naukowcy sprawdzili efekty postu

Avatar placeholder
Dominika Najda 09.04.2024 14:23
Jak wpływa 7-dniowa głodówka na organizm? Naukowcy sprawdzili efekty postu
Jak wpływa 7-dniowa głodówka na organizm? Naukowcy sprawdzili efekty postu (Getty Images)

Do postu skłaniają nas różne przyczyny. Czasami to kwestia religijna, innym razem zdrowotna, a niektórzy w ten sposób pragną stracić na wadze. Ale jaki wpływ mają na organizm? Odpowiedź na to pytanie postanowili znaleźć naukowcy.

spis treści

1. Siedmiodniowy post

Niektórzy post chwalą, a inni są zdecydowanymi przeciwnikami. Naukowcy z Queen Mary’s Precision Healthcare University Research Institute i Norweskiej Szkoły Nauk o Sporcie sprawdzili, kto ma rację.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Metabolism" i ujawniają, jak wpływa na zdrowie kilkudniowa rezygnacja z pokarmów. Sprawdzono efekty 7-dniowej diety składającej się jedynie z wody.

Zobacz film: "Zatrucie pokarmowe. Te grupy osób są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo"

Zdaniem naukowców tygodniowy post niesie całkiem sporo korzyści zdrowotnych. Zauważalna jest nie tylko utrata wagi, ale zachodzi także wiele zmian w narządach wewnętrznych.

Warto jednak zaznaczyć, że pozytywny efekt postu jest zauważalny dopiero po trzech dniach bez jedzenia.

2. Przebieg eksperymentu

W badaniu wzięło udział 12 uczestników, przez siedem dni pili jedynie wodę. Każdego dnia mierzono białka krążące we krwi, by sprawdzić, jaki wpływ na organizm rezygnacja z posiłków.

Podczas eksperymentu odnotowano zmiany w poziomie około 3000 białek we krwi. Naukowcy zidentyfikowali je, by ocenić adaptacje molekularne organizmu oraz określić skutki zdrowotne.

Pozbawienie pokarmu sprawiło, że organizm przełączył się na inne źródło energii, zamiast glukozy zaczął pobierać tłuszcz zmagazynowany w organizmie. Uczestnicy w ciągu tygodnia stracili średnio 5,7 kg masy tłuszczowej i beztłuszczowej.

Przeciętnie zmianom ulega jedno na trzy białka, ale wyraźny wpływ został zauważony dopiero trzeciego dnia. Zmiany objęły nie tylko główne narządy, ale także mózg, a dokładniej strukturę podporową neuronów.

3. Ostateczny werdykt

Zespół jednoznacznie ustalił, że odpowiednio przeprowadzony post jest skuteczną interwencją odchudzającą i może nieść szereg korzyści zdrowotnych. Ważne jednak, by przebiegał bezpiecznie.

Podobne efekty można zauważyć podczas częściowego ograniczenia kalorii, tzw. post przerywany. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, których stan zdrowia ogólnie określany jest jako zły.

Należy pamiętać, że nie samą wodą człowiek żyje. Decydując się na tak drastyczną zmianę, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Głodówka bez odpowiedniej kontroli może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze