Recepta na długowieczność? Nazywają go "nektarem bogów"
Ten napój przypomina sok pomarańczowy pod względem wyglądu, ale znacząco się od niego różni. Zazwyczaj jest tłoczony na zimno, co sprawia, że jest gęsty jak przecier. Doskonale gasi pragnienie i jest szczególnie polecany dla osób starszych. Jednak nie każdy może go spożywać bez ograniczeń.
1. Właściwości soku z moreli
Sok morelowy jest bogaty głównie w witaminę A (1926 jednostek), witaminę C, antyoksydanty i beta-karoten (1094 mg).
Witamina A spowalnia procesy starzenia się organizmu, wzmacnia odporność oraz wspiera prawidłowe widzenie. Ma pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Beta-karoten pielęgnuje skórę, regulując produkcję sebum i przyspieszając regenerację.
Sok z moreli zmniejsza ryzyko chorób serca i chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które odpowiadają m.in. za procesy przedwczesnego starzenia się skóry. W skład przeciwutleniaczy wchodzą flawonoidy, takie jak katechiny i kwercetyna, które zmniejszają stres oksydacyjny, przyczyniający się m.in. do otyłości.
Dodatkowo sok morelowy zawiera dużo potasu (259 mg) i fosforu (23 mg). Minerały te wspierają funkcje mózgu i utrzymują prawidłowe ciśnienie krwi.
2. Wskazany jest umiar
Zbyt duża ilość soku lub świeżych moreli może prowadzić do problemów żołądkowych, takich jak biegunka. Zaleca się spożywanie około czterech sztuk dziennie.
Warto pamiętać, że morela jest owocem bardzo słodkim i kalorycznym - w 100 g znajduje się 49 kcal i 11 g cukru. Ponadto ma wysoki indeks glikemiczny (57), dlatego osoby z cukrzycą powinny ograniczyć jej spożycie.
3. Jak zrobić sok z moreli?
Składniki: 3 kg dojrzałych moreli, cukier.
Sposób przygotowania:
Umyj morele, pokrój je na połówki i usuń pestki. Umieść je w garnku i zalej wodą, tak aby przykryć owoce. Podczas gotowania należy na bieżąco usuwać pianę i poczekać aż morele zaczną się rozpadać.
Wtedy można pozwolić całości wystygnąć, a następnie przecedzić sok i przetrzeć owoce na drobnym sitku. Uzyskane puree należy połączyć z sokiem, wymieszać i gotować przez 5 minut, usuwając pianę. W tym momencie można dosłodzić sok, jeżeli jest taka potrzeba. Na koniec wystarczy przelać napój do wyparzonych słoików i zapasteryzować.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl