Sirtuiny - czym są i jak działają? Dieta Sirtfood i jej skuteczność
Sirtuiny to enzymy, o których zrobiło się głośno za sprawą wokalistki Adele, która dzięki stosowaniu tzw. diecie Sirtfood schudła aż 40 kilogramów. Warto jednak wiedzieć nie tylko to, na czym polega stosowanie owej diety, ale także co stoi za jej działaniem i czemu zawdzięcza ona swój sukces. Dowiedz się, czym są sirtuiny i jak wykorzystać je w walce o szczupłą, zdrową sylwetkę.
1. Co to są sirtuiny?
Sirtuiny, inaczej białka Sir (z ang. Silent information regulator) lub Sir2 to enzymy, które należą do grupy deacetylaz histonowych (HDAC). Najbardziej rozpowszechnione wśród nich jest białko Sirt1. Aby enzym ten mógł być aktywny, niezbędny jest utleniony nukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD+), który wspiera proces deacetylacji histonów, czyli białek, na które nawijana jest nić DNA.
Sirtuiny odgrywają istotną rolę w procesach funkcjonowania całego organizmu. Działają na etapie komórkowym. Biorą udział w przekształcaniu białek, uruchamianiu procesów regeneracyjnych, a przede wszystkim regulują procesy starzenia i wpływają na ich intensywność. Oddziałują także na procesy metaboliczne, układ hormonalny, nerwowy, sercowy, a także wpływają na ekspresję genów. Mają zdolność regeneracji uszkodzeń DNA.
2. Jak i gdzie działają sirtuiny?
Sirtuiny, a przede wszystkim białko Sirt1 wpływa na procesy, które zachodzą głównie w trzustce, wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Dlatego dieta Sirtfood zyskała taką popularność i cieszy się tak dużą skutecznością. To właśnie tam zachodzą najbardziej intensywne procesy metaboliczne, wobec czego także odchudzanie przy pomocy sirtuin niesie za sobą pozytywne efekty.
Dodatkowo Sirt1 stymulują tzw. czynniki FOXO, które mocno zaangażowane są w aktywowanie genu długowieczności. Dzięki temu wzrasta synteza aminokwasów, a tym samym procesy starzenia organizmu odbywają się znacznie wolniej, a życie się wydłuża. FOXO nasilają także procesy regeneracyjne DNA i zwiększają odporność komórek na stres oksydacyjny.
W wątrobie i trzustce Sirt1 reguluje bilans energetyczny, co oznacza, że może nasilać działanie lipolizy oraz sekrecję insuliny.
Oddziałuje także na białko p53. W efekcie powstają tzw. komórki nieśmiertelne, które zapobiegają degeneracji charakterystycznej dla choroby Alzheimera i Parkinsona.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Dieta oparta na stymulacji sirtuin
Popularna w ostatnim czasie dieta Sirt, która mocno odchudziła wokalistkę Adele, opiera się na 20 produktach, którym udownodniono działanie wyzwalające sirtuiny. Ich spożywanie może nie tylko przyspieszyć procesy utraty wagi (oczywiście dieta musi iść w parze z aktywnością fizyczną), ale także pomóc w regeneracji całego organizmu i spowolnić procesy starzenia.
Wśród produktów sirtfood znajdują się między innymi:
- jarmuż
- truskawki
- cebula
- czerwone wino
- soja
- gorzka czekolada
- matcha
- kasza gryczana
- kawa
- cykoria
- pietruszka
- daktyle
- lubczyk
- borówki
- kapary.
Nie ma jednak wystarczających danych, aby potwierdzić nie tylko skuteczność diety Sirt, ale także jej bezpieczeństwo. Wiadomo jednak, że znaczne ograniczenie kalorii (zakrawające o głodówkę) ktywuje sirtuiny. Ma to związek szczególnie z wykluczeniem prostych węglowodanów i białek.