Słodka trucizna. Tak Polacy karmią raka
Kakao jest idealnym napojem zarówno dla małych i dużych. Aromatyczny, ciemny, pobudzający napój dla wielu z nas jest smakiem dzieciństwa, ale ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Słodkie granulki to wstęp do nadwagi, otyłości, cukrzycy, a nawet raka.
1. Kakao instant. Cukrzyca w proszku
Krótka analiza składów popularnych napojów kakaowych typu instant, mających postać granulek czy proszku ujawnia, że ze zdrowym porankiem niewiele mają wspólnego. Ich jedyny atut to łatwość przygotowania, bo to kakao można zalać nawet zimnym mlekiem, by po kilku chwilach cieszyć się słodkim napojem. A nawet bardzo słodkim, ponieważ te dostępne na sklepowych półkach mogą zawierać nawet 88 g cukru na 100 g produktu.
Poza tym w składzie może się znaleźć m.in.:
- syrop glukozowo-fruktozowy,
- całkowicie utwardzony tłuszcz kokosowy,
- stabilizatory, np. E 340, E 466 i E 452,
- emulgatory, np. lecytyna sojowa,
- sól.
Tymczasem badacze od kilku lat alarmują – rośnie spożycie żywności wysokoprzetworzonej, a wraz z nią liczba zachorowań na choroby takie jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy nowotwory dietozależne, w tym rak jelita grubego.
Cukier czy jego zamiennik pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego ma działanie prozapalne, sprzyja otłuszczaniu narządów, przyczynia się do zaburzeń metabolicznych. Sól w nadmiarze może prowadzić do nadciśnienia, a w konsekwencji nawet do niewydolności serca.
Co więcej, słodki trujący napój może często być pozbawiony jednego – prawdziwego kakao, źródła cennych polifenoli.
2. Wybierz bez cukru w składzie
Zawartość kakao w wielu produktach instant może nie przekraczać 17-20 proc. To za mało, by nasz organizm mógł czerpać korzyści z ziaren kakaowca.
- Gorzkie kakao jest ponadto naturalnym źródłem minerałów - magnezu, potasu, cynku, wapnia i tzw. biologicznie aktywnych związków o właściwościach przeciwutleniających, które działają ochronnie na cały organizm – mówi w rozmowie z WP Parenting dietetyk Patrizia Polańska.
Należą do nich flawanole, katechiny, antocyjanidyny i proantocyjany. Ich obecność w diecie wpływa na poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego – obniża ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na kontrolę glikemii, chroniąc przed rozwojem cukrzycy. Duże japońskie, populacyjne, prospektywne badanie dowiodło również, że kakao w diecie może uchronić przed udarem mózgu.
Kilka badań wskazuje również na antynowotworowe działanie ziaren pochodzących z kakaowca właściwego. Procyjanidyny w badaniach na modelach zwierzęcych hamowały aktywność komórek nowotworowych w raku trzustki, sutka czy płuc.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl