Trwa ładowanie...

Śniadanie o tej porze to przepis na cukrzycę. Ryzyko rośnie o 60 proc.

 Paula Komendarczuk
06.03.2024 10:04
Przepis na cukrzycę. Naukowcy ostrzegają
Przepis na cukrzycę. Naukowcy ostrzegają (Getty Images)

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, do której bez wątpienia przyczynia się niezdrowa dieta i styl życia. Nieprawidłowe postępowanie w kwestii śniadania może stać się przepisem na cukrzycę. Warto wiedzieć, jaka jest najlepsza pora na pierwszy posiłek dnia.

spis treści

1. Późne śniadanie a cukrzyca

Badania naukowe nad stylem życia i żywieniem wskazują, że spożywanie śniadania w niewłaściwym czasie może istotnie zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, to samo dotyczy pory jedzenia kolacji.

Badania opublikowane w International Journal of Epidemiology wykazały, że to właśnie późne śniadanie może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o dwie trzecie.

Dodatkowo naukowcy z Barcelona ISGlobal (Institute for Global Health) ustalili, że osoby, które zwykle spożywały śniadanie o godzinie 9, miały o 59 proc. wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż ludzie, którzy jedli swój pierwszy posiłek przed 8 rano.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Wyniki badań dotyczące pory śniadania

Badanie obejmowało 103 312 dorosłych mieszkańców Francji, z czego 79 proc. stanowiły kobiety. Uczestnicy zostali poproszeni o rejestrowanie godzin i składów posiłków przez trzy dni, a następnie zebrane dane zostały porównane z informacjami uzyskanymi w trakcie siedmiu lat obserwacji.

W wyniku analizy stwierdzono, że u 963 osób zdiagnozowano cukrzycę typu 2, która w momencie startu badań nie była rozpoznana.

Podobne wnioski dotyczą pory spożywania kolacji - osoby, które jadły ostatni posiłek po godzinie 22, zwiększały tym samym prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę.

Dodatkowo ustalono, że każde późne śniadanie i późna kolacja miały negatywny wpływ na organizm, niezależnie od tego, co było na talerzu. Natomiast dłuższy okres postu okazał się korzystny w przypadku spożywania śniadania przed godziną 8 rano, a kolacji przed 19.

3. Unikanie śniadania może być niebezpieczne

Dr Anna Palomar-Cros z Barcelona ISGlobal, główna autorka badania, doszła do wniosku, że czas spożywania posiłków odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmów dobowych, a także w kontrolowaniu poziomu glukozy i lipidów. Niemniej jednak niewiele badań dotyczy związku między czasem posiłków czy postem a cukrzycą typu 2.

- Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ wiadomo, że pomijanie śniadania wpływa na kontrolę glukozy i lipidów, a także poziom insuliny. Jest to zgodne z innymi badaniami, w których stwierdzono, że pomijanie śniadania zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 - wyjaśniła dr Anna Palomar-Cros.

Współautor badania, prof. Manolis Kogevinas, podsumował, że spożywanie pierwszego posiłku przed 8 rano i ostatniego przed 19 może pomóc w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu 2. Dodatkowo prawdopodobieństwo zachorowania można zredukować poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, odpowiednią kompozycję posiłków oraz rezygnację z używek.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze