Trwa ładowanie...

''Wytapia'' tłuszcz z brzucha. Tarcza ochronna przed cukrzycą

 Karolina Rozmus
22.11.2022 20:37
W Polsce bataty wciąż nie są popularne
W Polsce bataty wciąż nie są popularne (Adobe Stock)

Tłuszcz trzewny, czyli ten, który otacza narządy wewnętrzne, może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2., chorób układu krążenia, a nawet niektórych nowotworów. Niełatwo się go pozbyć, choć według badań jest takie warzywo, które ''wytapia'' tłuszcz z brzucha. Do tego obniża poziom ciśnienia krwi i jest nieodzowne dla pacjentów z hipercholesterolemią.

spis treści

1. Bataty zapobiegają przybieraniu na wadze

Bataty to nadal jedne z najbardziej niedocenianych warzyw w polskiej kuchni, tymczasem stanowią źródło złożonych węglowodanów oraz błonnika, zapewniających sytość na dłużej i ułatwiających spalanie tkanki tłuszczowej.

Są też skarbnicą karotenoidów, luteiny, witamin z grupy B, witaminy C oraz E. Mają też szereg składników mineralnych: wapnia, fosforu, potasu, magnezu, a nawet niewielkie ilości miedzi, molibdenu i selenu.

Zobacz film: "Bataty - naprawdę warto je jeść"

W jednym z badań, które ukazało się na łamach "Heliyon", naukowcy podawali myszom peptyd ze słodkich ziemniaków. Chcieli sprawdzić, jak ekstrakt z tej rośliny wpłynie na lipidemię, masę ciała, a także poziom ekspresji biomarkerów związanych z otyłością, takich jak adipocytokina i peptydy anoreksogenne w wątrobach myszy karmionych dietą wysokotłuszczową.

Mają pozytywny wpływ na cholesterol i trójglicerydy
Mają pozytywny wpływ na cholesterol i trójglicerydy (Pixabay)

Po niespełna miesiącu suplementacji peptydem z batata masa ciała myszy mimo braku zmian w diecie zmniejszyła się, podobnie jak objętość tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w wątrobie. W grupie myszy, które otrzymywały suplement zaobserwowano także obniżenie poziomu trójglicerydów oraz leptyny.

Na tej podstawie naukowcy orzekli, że wspomniany już ekstrakt z batata zapobiega przyrostowi masy ciała, gromadzeniu się lipidów oraz podwyższeniu poziomu triglicerydów i leptyny w surowicy u myszy.

2. W tych schorzeniach bataty są niezastąpione

Naukowcy powołali się też na dotychczasowe badania na temat batatów, które jasno dowodziły, że to warzywo ma wysoką wartość odżywczą i bogaty skład fitochemiczny. To źródło białka, cukrów, polifenoli i rozpuszczalnych w wodzie polisacharydów. Mają one właściwości immunostymulujące, a białko batatów - jak dowodzą badacze na łamach "International Immunopharmacology" - działa przeciwcukrzycowo.

Co jeszcze mówią badania na temat prozdrowotnego działania słodkich ziemniaków?

  • Białko batatów ma działanie hamujące enzym konwertujący angiotensynę I (ACE), przez co może obniżać ciśnienie krwi.
  • W jednym z badań na łamach "Food Chemistry" bataty wykazały właściwości hamowania proteazy HIV.
  • Obniżają poziom cholesterolu.
  • Jedno z badań na łamach "Nutrients" wykazało, że w grupie osób spożywających koktajl na bazie batatów doszło do zmniejszenia BMI.
  • Są źródłem beta-karotenu, prekursora witaminy A i silnego przeciwutleniacza - według badań mogą wpływać pozytywnie na wzrok u niektórych pacjentów z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, zapobiegając ślepocie.
  • Badanie na modelach zwierzęcych wykazało, że włączenie do diety fioletowych odmian batata może hamować tworzenie się patologicznych zmian w jelicie grubym.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze