Trwa ładowanie...

Skuteczność diety kapuścianej

Avatar placeholder
15.01.2016 11:44
Skuteczność diety kapuścianej
Skuteczność diety kapuścianej

Diety odchudzające są bardzo popularne. Dieta kapuściana zrobiła furorę kilka lat temu za sprawą samego prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego. Choć do dziś nie wiadomo, czy w swojej kuracji odchudzającej wykorzystał kapuściane menu, dieta kwaśniewskiego, oparta na tym zielonym warzywie, jest wciąż popularna. Na czym polega dieta kapuściana? Dla kogo będzie idealnym sposobem na odchudzanie, a kto nie powinien jej stosować?

spis treści

1. Podstawa diety kapuścianej

Dieta kapuściana, jak nietrudno się domyślić, opiera się na spożywaniu w dużych ilościach kapusty włoskiej. To zielone warzywo jest nie tylko smacznym składnikiem dań lub dodatkiem do potraw, ale jest też cennym źródłem witaminy C, błonnika oraz innych składników mineralnych. W diecie prezydenckiej z kapusty sporządzana jest zupa, która jest kulminacyjnym punktem menu. Mimo niewątpliwych walorów odżywczych kapusty, dieta jest bardzo uboga w pozostałe niezbędne do funkcjonowania organizmu substancje, jak żelazo, wapń, białko czy węglowodany. To dlatego stosować ją należy ostrożnie i z umiarem.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

2. Właściwości diety kapuścianej

Kuracja odchudzająca oparta na kapuścianym menu jest dobrym pomysłem dla wszystkich tych, którzy chcą w krótkim czasie pozbyć się kilki kilogramów. Niezbędna jest silna wola, bo monotonne menu szybko zniechęca, a kapusta staje się najmniej lubianym warzywem w ogródku. Diety kapuścianej powinny unikać osoby borykające się z dolegliwościami z układu pokarmowego, a także o słabej odporności.

3. Przebieg kuracji odchudzającej na diecie kapuścianej

Dieta z kapusty rozpoczyna się od ugotowania zupy kapuścianej, która starczyć powinna na tyle dni, ile trwać będzie kuracja (nie dłużej niż tydzień). Jej spożycie ma stać się codziennym rytuałem – po zupę można sięgać o dowolnej porze dnia i jeść w dowolnych ilościach; ważne, by pojawiła się w menu przynajmniej raz w dziennie. Początkowo niewiele w diecie urozmaicenia – można sięgnąć po niektóre owoce i warzywa, zabronione są inne produkty. Dopiero w połowie kuracji do menu wprowadzić można chude mięso lub ryby, ale także oszczędnie. Przebieg diety kapuścianej jest ściśle określony – aby osiągnąć zadowalający efekt (nawet 8 kg w 7 dni), należy jeść tylko to, co zawiera zalecane menu. Po zakończeniu kuracji należy nadal dodawać zupę kapuścianą do codziennych posiłków i zdrowo się odżywiać. Dzięki temu unikniemy efektu jo-jo.

4. Przyrządzanie zupy kapuścianej

Zupa kapuściana zawiera same warzywa – pokrojone w kostkę kapustę włoską (ewentualnie białą), 6 cebul ze szczypiorem, 2 zielone papryki, 3-4 marchewki, ok. 10 pomidorów i seler naciowy. Nie jest gotowana na kostce rosołowej i nie zawiera soli. Dozwolone przyprawy to pieprz, curry, koper, pietruszka, ewentualnie bazylia lub estragon. Wszystkie warzywa należy pokroić i wrzucić do garnka na ok. 20 minut (aż zmiękną), a zupę przyprawić. Przechowywać w lodówce i wymierzać mniejsze porcje na każdy dzień.

Dieta kapuściana jest dobrym sposobem na odchudzanie dla tych, którym zależy na szybkiej utracie kilku kilogramów. Jest jednak monotonna i uboga w składniki odżywcze, należy więc dietę odchudzającą opartą na menu kapuścianym stosować z umiarem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze