Trwa ładowanie...

Spędzasz urlop nad Bałtykiem? Te ryby omijaj szerokim łukiem

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 26.06.2024 07:37
Niektóre ryby, mimo swojej popularności, mogą nie być najlepszym wyborem ze względu na potencjalne zagrożenia zdrowotne
Niektóre ryby, mimo swojej popularności, mogą nie być najlepszym wyborem ze względu na potencjalne zagrożenia zdrowotne (Getty Images)

Wakacje nad Bałtykiem to dla wielu osób możliwość delektowania się lokalnymi przysmakami. Jednak wybór odpowiedniego gatunku ryby w menu lokalnych smażalni i restauracji może być kluczowy zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Oto przewodnik, który pomoże ci dokonać zdrowych i świadomych wyborów.

spis treści

1. Jakie ryby warto wybierać?

Podczas wakacyjnych posiłków nad Bałtykiem najlepiej szukać ryb, które są nie tylko smaczne, ale i pochodzą z zrównoważonych źródeł oraz są mniej narażone na zanieczyszczenia. Dorsz, flądra, śledź oraz makrela to doskonałe opcje.

Są to gatunki krótko żyjące i mniej podatne na kumulację toksyn, co czyni je bezpieczniejszym wyborem w kwestii zdrowotnej. Lokalnie złowione, świeże ryby dostarczają nie tylko wysokiej jakości białka, ale także cennych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin z grupy B.

Zobacz film: "Ryby pełne toksyn. Te gatunki mogą zawierać metale ciężkie i szkodliwe antybiotyki"

2. Tych gatunków unikaj

Niektóre ryby, mimo swojej popularności, mogą nie być najlepszym wyborem ze względu na potencjalne zagrożenia zdrowotne lub etyczne. Panga i okoń nilowy często pochodzą z intensywnych hodowli, gdzie mogą być stosowane hormony wzrostu i antybiotyki.

- To nie jest ryba występująca naturalnie w przyrodzie. Panga to twór genetyczny stworzony na potrzeby szerokiego rynku konsumpcyjnego. Hoduje się ją głównie w Wietnamie w basenach. Odpowiednio się ją karmi, podając m.in. hormony wzrostu, tak by w krótkim czasie uzyskała odpowiedni gabaryt – skomentowała dla WP abcZdrowie dietetyk, diet coach i założycielka NutritionLab Agnieszka Piskała-Topczewska.

Ponadto, warto wystrzegać się łososia hodowlanego, zwłaszcza gdy brak jest informacji o jego dzikim pochodzeniu. Łosoś hodowlany często karmiony jest paszami zmieniającymi naturalny kolor mięsa, co może wpływać na jakość produktu końcowego.

3. Na co uważać?

Warto również mieć na uwadze, że nie każda smażalnia nad Bałtykiem serwuje świeżo złowione ryby. Często, zwłaszcza poza sezonem, restauracje mogą oferować ryby mrożone.

Dobre praktyki gastronomiczne obejmują jasne informowanie o pochodzeniu serwowanych ryb oraz oferowanie zdrowszych metod przygotowania, takich jak pieczenie zamiast smażenia.

Świadomość pochodzenia ryb oraz metody ich przygotowania mogą znacząco wpływać na jakość naszego posiłku oraz nasze zdrowie. Pamiętając o tych zasadach, możemy cieszyć się smakiem świeżych ryb, jednocześnie przyczyniając się do ochrony naszych wód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze