Trwa ładowanie...

Sposób na pozbycie się oponki na brzuchu. Wystarczy zrezygnować z tych produktów

Avatar placeholder
29.02.2024 13:20
Jak pozbyć się oponki z brzucha?
Jak pozbyć się oponki z brzucha? (Getty Images)

Dietetyk wskazuje produkty, które warto wyeliminować z diety, by pozbyć się otyłości brzusznej. Kluczowe jest wykluczenie przetworzonych ciast, mięs, potraw smażonych w głębokim tłuszczu oraz słodkich napojów.

spis treści

1. To przez te produkty powstaje oponka na brzuchu

Dietetyk dr Mrinal Pandit nie ma wątpliwości, że sięganie po słodkie napoje i przekąski sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w okolicach brzucha.

- Wysokie spożycie cukru wiąże się ze zwiększoną ilością tłuszczu trzewnego, co z kolei przekłada się na zaburzenia metaboliczne - wskazuje w rozmowie z portalem SheFinds.

Zobacz film: "Olej kokosowy sposobem na otyłość brzuszną"

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota potwierdzili w badaniach, że spożywanie dużej ilości słodkich napojów przekłada się na większą ilość tłuszczu trzewnego.

- Kiedy spożywamy za dużo cukru, jego nadmiar przekształca się w tłuszcz i magazynuje - podkreślała So Yun Yi, główna autorka badania. - Nasze wyniki potwierdzają efekty ograniczenia spożycia cukru - dodała

Oponka na dole brzucha to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej
Oponka na dole brzucha to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej (Adobe Stock)

Na czarnej liście dietetyków poza słodkimi napojami są też rafinowane węglowodany jak biały chleb, ryż, mąka, makaron, pizza czy ciasta.

- Rafinowane węglowodany to wysokoprzetworzona żywność, która poprzez obróbkę została pozbawiona błonnika i innych składników odżywczych - podkreśla dietetyczka Lisa Young.

2. Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

Szacuje się, że na otyłość brzuszną cierpi od 40 do nawet 60 proc. Polaków. Lekarze wskazują, że ten typ otyłości jest destrukcyjny dla naszego organizmu, ponieważ otłuszczeniu ulegają narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Tłuszcz trzewny otacza żołądek, wątrobę, jelita i wytwarza toksyczne substancje, w konsekwencji dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi i rozwoju stanów zapalnych. Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2.

Eksperci wskazują kilka kluczowych zasad, które pomogą rozprawić się z niechcianą oponką na brzuchu. Po pierwsze ruch - minimum to 30 minut umiarkowanych ćwiczeń w ciągu dnia. Bardzo ważnym, a często niedocenianych elementem, jest też optymalna dawka snu - ok. 7-8 godzin na dobę. Kolejne kroki to rzucenie palenia i przestrzeganie zasad zbilansowanej diety.

Najlepszym wyborem dla naszego zdrowia będą produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane, ciemny chleb, brązowy ryż, kasza bulgur, kasza kuskus, otręby i kiełki pszenicy. Potwierdziły to badania, w których wykazano, że objętość tłuszczu trzewnego była o 10 proc. niższa u dorosłych, którzy spożywali trzy lub więcej porcji produktów pełnoziarnistych - w porównaniu do grupy, która nie uwzględniała w diecie takich produktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze