Superfood na śniadanie. Lekarz mówi, co jeść, by mieć serce jak dzwon
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i nie ma w tym żadnej przesady, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowe serce. Lekarz radzi, co zjadać rano, by uniknąć problemów kardiologicznych. Z pomocą przychodzą niepozorne nasiona.
1. Dieta kluczowa dla serca
Choroby sercowo-naczyniowe wciąż są w Polsce główną przyczyną zgonów i co gorsze atakują coraz młodszych. Niestety wielu Polaków nie dba o dietę, która obok aktywności fizycznej jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób serca.
Lekarze konsekwentnie wskazują, by unikać m.in. przetworzonego jedzenia bogatego w zabójcze dla serca sól, cukier i tłuszcze trans, a pamiętać o przeciwutleniaczach, czy kwasach omega-3.
- Wprowadzenie niewielkich zmian w diecie może przynieść pozytywne korzyści zdrowotne. Wybieraj mleko półtłuste zamiast pełnotłustego i chudsze kawałki mięsa. Staraj się gotować na parze lub grillować jedzenie - radzi dr John Burke, brytyjski lekarz, cytowany przez serwis express.co.uk.
Dr Burke wskazuje na produkt, który należy do grona tzw. superfoods i ma zbawienne działanie na serce.
- Nasiona chia są świetne dla zdrowia serca, ponieważ są bogate w błonnik, białko i kwasy tłuszczowe omega-3. Zawierają także wapń, magnez i przeciwutleniacze - zaznaczył ekspert.
Podkreślił, że oprócz niezwykle korzystnego wpływu na serce nasiona mogą pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi i poprawić trawienie. Są też świetnym dodatkiem do różnych śniadaniowych opcji.
- Nasiona chia można łatwo dodać do koktajli, jogurtu lub zastosować jako substytut jajek w wypiekach - radzi dr Burke.
2. Chronią serce
O produktach, które pomagają chronić serce, nie należy też zapominać przy kolejnych posiłkach. Jednym z bardzo korzystnych wyborów są ryby ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3.
- Jedz tłuste ryby dwa razy w tygodniu. Ryby takie jak makrela, sardynki, świeży tuńczyk i łosoś są doskonałym źródłem tłuszczów omega-3. Mogą pomóc chronić serce i naczynia krwionośne przed chorobami, poprawić krążenie, zapobiegać tworzeniu się zakrzepów krwi i obniżać ciśnienie krwi - podkreśla lekarz.
Należy też pamiętać o produktach pełnoziarnistych, m.in. komosie ryżowej. Są one bogate w błonnik, który może pomóc w regulacji ciśnienia krwi i tzw. złego cholesterolu LDL.
Komosa ryżowa, bezglutenowa alternatywa dla zbóż, to także bogate źródło magnezu, witamin z grupy B, żelaza i przeciwutleniaczy.
Lekarz wskazuje też, że nie należy rezygnować z tłuszczy, bo to element zbilansowanej diety. Chodzi o to, by wybierać te zdrowe.
- Są to tłuszcze nienasycone. Ogólną zasadą jest unikanie tłuszczów trans, ograniczenie tłuszczów nasyconych i spożywanie tłuszczów nienasyconych, które są uważane za korzystniejsze dla zdrowia. Tłuszcze nienasycone mogą poprawić poziom cholesterolu we krwi, złagodzić stany zapalne i regulować pracę serca - podkreśla ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl