Trwa ładowanie...

​Syntetyczne witaminy – czy warto je stosować?

Preparaty multiwitaminowe kupić można niemal wszędzie – w aptece, w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej. Niektórym wydaje się, że ich zażywanie to sposób na dobre zdrowie. Czy aby na pewno?

Zobacz film: "Żen-szeń i witaminy"

O tym, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wie dzisiaj każdy. Specjaliści zapewniają, że odpowiednia dieta jest w stanie pokryć ich dzienne zapotrzebowanie. Z tym jednak wielu z nas ma problem – jadamy niezdrowo, nieregularnie, rzadko sięgamy po owoce i warzywa. O niedobory witamin zatem bardzo łatwo. I tu z pomocą przychodzą koncerny farmaceutyczne.

1. Dla każdego coś dobrego

Skąd wynika popularność preparatów witaminowych? Bo tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zgodnego z oczekiwaniami.

Producenci suplementów diety doskonale wiedzą, jak dotrzeć do klientów. Do zakupów zachęcają seniorów, aktywnych fizycznie, przemęczonych, zestresowanych, niejadków i osoby z nadwagą. A dla rodziców mają ofertę specjalną: suplementy budujące odporność dziecka, zwiększające ich apetyt i pomagające w nauce. Trudno oprzeć się takim pokusom.

Działanie preparatów witaminowych nie zawsze jest skuteczne
Działanie preparatów witaminowych nie zawsze jest skuteczne (123RF)

Do kwestii regularnego spożywania produktów witaminowych powinno podchodzić z dużą rozwagą. Temat ten warto poruszyć w czasie wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli dotyczy on dziecka.

Decyzja o stosowaniu witamin w kapsułce powinna uwzględniać wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, sposób odżywiania i styl życia, a także schorzenia przewlekłe i płeć.

Ranking owoców i warzyw, które mają najwięcej witaminy C
Ranking owoców i warzyw, które mają najwięcej witaminy C [30 zdjęć]

zobacz galerię

2. Legalny eksperyment?

Pierwsza tabletka, którą nazwać można było multiwitaminą, pojawiła się na rynku w 1934 roku. Zawierała sproszkowane koncentraty warzywno-owocowe. O wiele taniej jednak było zastąpić je preparatami syntetycznymi, co udało się już w latach 40. XX wieku.

Wielu producentów zapewnia, że oferowany przez nich produkt multiwitaminowy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na określoną substancję. I dlatego też wielu ludzi traktuje tego rodzaju tabletkę jako element profilaktyki zdrowotnej.

Należy jednak mieć na uwadze, że w preparatach multiwitaminowych znajdują się również innego rodzaju składniki, np. przeciwutleniacze, minerały lub wyciągi z ziół. Substancje te wchodzą między sobą w reakcje, co nie zawsze jest dobre dla zdrowia.

Niekorzystne jest choćby łączenie w jednej tabletce soli żelaza i cynku, bo gdy tego pierwszego składnika jest za dużo, zmniejsza się przyswajalność drugiego.

Dobrym preparatem nie będzie więc ten, który ma imponującą ilość składników.

Nie wolno również zapominać, że niektóre witaminy wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami. Dobrym przykładem jest tu witamina K, która osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych.

Wątpliwości budzi również przyjmowanie preparatów z magnezem, który jest słabo przyswajalny przez organizm. I choć producent zapewnia, że połykając tabletkę pokryjemy dzienne zapotrzebowanie na ten składnik mineralny, w rzeczywistości wchłonie się go zaledwie kilka procent.

Poziom poszczególnych witamin w organizmie można sprawdzić, wykonując badania laboratoryjne. I warto to zrobić, bo przyjmując syntetyczne preparaty multiwitaminowe łatwo przedawkować poszczególne substancje (dotyczy to z zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K). Grozi to hiperwitaminozą.

Wielu ludzi niepotrzebnie wydaje pieniądze (a nie są to małe sumy) na preparaty multiwitaminowe. A przecież wystarczy lepiej przyjrzeć się spożywanym na co dzień produktom.

Należy mieć na uwadze, że witaminy dostarczane wraz z warzywami i owocami organizm lepiej przyswają. By jednak produkty te fatycznie były korzystne dla zdrowia, muszą być wolne od szkodliwych chemikaliów.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.