Szaszłyki – charakterystyka dania, przykładowe przepisy
Chyba nie ma osoby, która nie znałaby dania, jakim jest szaszłyk. To potrawa prosta, szybka w przyrządzeniu, a do tego bogata w wiele cennych składników odżywczych. Szaszłyki mogą jeść zarówno osoby kochające mięso, jak i ci, których dieta je wyklucza. Wszystko zależy od składników, których użyjemy do przyrządzenia szaszłyka. Zapoznaj się z najciekawszymi propozycjami tego smacznego dania.
1. Co to są szaszłyki?
Szaszłyk to potrawa, która najprawdopodobniej wywodzi się z Azji. To właśnie tam jest tradycyjnie przygotowywana i spożywana. Szaszłyki znane, popularne i bardzo lubiane są także w Izraelu. Choć może być wiele wariacji na temat szaszłyków i wiele przepisów na to danie, szaszłyk zawsze będzie charakteryzował się tym, że jego składniki będą nadziane na szpikulec, a całość będzie grillowana lub pieczona w piekarniku (w tradycyjnej wersji szaszłyk był pieczony nad paleniskiem).
Najczęściej szaszłyki składają się z zamarynowanego mięsa (wieprzowina, wołowina, kurczak), które przekładane jest różnymi warzywami – najczęściej jest to cebula i papryka.
2. Przepisy na szaszłyki
Jeśli nie przychodzi ci do głowy żaden pomysł na szaszłyki, skorzystaj z naszych propozycji. Przedstawiamy przepisy na szaszłyki z mięsem, samymi warzywami, a nawet szaszłyki w zupełnie innej wersji – a mianowicie szaszłyki owocowe.
2.1. Szaszłyki z mięsem
To chyba najbardziej znany i najczęściej wykorzystywany przepis na szaszłyki. Do jego przygotowania będziesz potrzebować piersi z kurczaka i kilku warzyw, takich jak: cebula, papryka, cukinia.
Marynata do szaszłyka z mięsem będzie składać się z sosu sojowego i soku z limonki. Dodatkowo użyj przypraw: czosnku i kolendry.
Jak wygląda przygotowanie tradycyjnego szaszłyka z mięsem? Składniki (mięso i warzywa) pokrój na małe kawałki. Przygotuj patyczki do szaszłyków i wbijaj na nie po kolei, na przemian raz mięso, raz kolejne warzywo. Teraz przygotuj marynatę. Wymieszaj w misce potrzebne składniki. Szaszłyki włóż do marynaty, potem wyjmij je, przykryj i na pół godziny schowaj do lodówki. Tak przygotowane szaszłyki możesz grillować. Czas potrzebny do pieczenia szaszłyków to około 20 minut.
2.2. Szaszłyki warzywne
To bogactwo witamin i składników odżywczych. Takie szaszłyki to bardzo ciekawa alternatywa dla szaszłyków z mięsem. Do przygotowania szaszłyków z warzyw będziesz potrzebować: 2 cukinii, 2 cebul, 2 papryk, kilku pieczarek. Oliwa z oliwek, cytryna, czosnek, suszony rozmaryn, sól i pieprz posłużą do przygotowania marynaty.
Warzywa umyj, obierz ze skórki (jeśli jest taka potrzeba), pokrój na małe kawałki i nadziej na patyczki do szaszłyków (pamiętaj, by zachować naprzemienną kolejność). Ząbki czosnku rozgnieć, dodaj do nich pozostałe przyprawy , sok z cytryny i niewielką ilość oliwy z oliwek. Na około godzinę włóż przygotowane szaszłyki do marynaty. Szaszłyki z warzyw włóż potem na grilla lub do piekarnika.
2.3. Szaszłyki owocowe
To bardzo proste w przygotowaniu danie. Szaszłyki z owoców to nie tylko bardzo ciekawa odmiana tego dania, ale również moc witamin (m.in. witaminy C i A). Do przygotowania szaszłyków owocowych możesz użyć: jabłko, 2 morele i 4 śliwki. Jabłko pokrój w większą kostkę, morele w ćwiartki, a śliwki na połówki. Nadziane na patyczki do szaszłyków owoce możesz posypać np. imbirem. Takie szaszłyki są nie tylko smaczne, ale i niskokaloryczne.