Szynka w galarecie – jak je zrobić i czy są zdrowe?
Szynka w galarecie to popisowe danie świąteczne i imprezowe. Doskonale sprawdza się w roli smacznej i efektownej przystawki. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu. Istnieje duża dowolność zarówno w doborze składników roladek, jak i ozdobienia galarety. Można robić je z warzywami, serkami, a nawet sałatką jarzynową. Wszystkie opcje są smaczne. Ale czy zdrowe? Jak zrobić szybkę w galarecie? Co dać do środka?
1. Co to jest szynka w galarecie?
Szynka w galarecie to prosta, popularna i efektowna przekąska, która sprawdza się zarówno na świątecznym, jak i imprezowym stole. Jej bazą jest wędlina – szynka.
Szynka to zarówno mięso wieprzowe, które otrzymuje się z tuszy wieprzowej przez odcięcie tylnej półtuszy bez nogi i golonki, ale i jedna z popularniejszych wędlin. Mięso z szynki może być konserwowane na sucho lub na mokro.
Do konserwowania na sucho wykorzystuje się najczęściej mieszankę soli i innych substancji chemicznych. Do konserwowania na mokro wykorzystuje się solankę wprowadzaną przez zanurzenie lub wstrzyknięcie.
2. Wartości odżywcze szynki w galarecie
Wieprzowina dostarcza sporo białka i dobrze przyswajalnego żelaza. To także źródło witamin, takich jak niacyna, tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, witamina B, witamina B12, witamina D oraz witamina E oraz minerałów, takich jak wapń, żelazo, cynk, sód, fosfor, potas czy magnez. Jest także dość kaloryczna.
100 g szynki wieprzowej wiejskiej to 255 kcal, a szybki wieprzowej gotowanej - 235 kcal. W szynce wieprzowej znajduje się sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Ich nadmierne spożywanie może prowadzić do rozwoju miażdżycy, niedokrwiennej choroby serca czy zawału.
Można przyjąć, że porcja 100 g szynki zawiera:
- białko - 17,43 g,
- tłuszcz - 18,87 g, w tym: tłuszcze nasycone - 6,54 g, tłuszcze jednonienasycone - 8,38 g, tłuszcze wielonienasycone - 2,01 g,
- cholesterol - 73,0 mg.
Po szynkę nie należy sięgać zbyt często z jeszcze innych powodów. Wiele zależy od sposobu jej wytwarzania oraz użytych do tego celu substancji. Trzeba pamiętać, że wędliny zawierają zwykle szkodliwe substancje, takie jak:
- polifosforany, które powodują zachwianie w organizmie równowagi między wapniem a fosforem, a także
- białko sojowe, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, które mogą wywołać reakcję alergiczną, bóle głowy i biegunkę,
- azotyny potasu i sodu, które spożywane w dużych ilościach mają działanie rakotwórcze.
Na wartości odżywcze i energetyczne szynki w galarecie wpływają także składniki galarety, takie jak:
- wywar jarzynowy,
- żelatyna w proszku
- ocet winny białego.
Żelatyna to pochodna kolagenu zwierzęcego. Poleca się ją osobom, który zależy na wzmocnieniu tkanki łącznej: stawów, chrząstek, więzadeł, a także włosów i paznokci. Uważa się, że aminokwasy wchodzące w skład cząsteczki kolagenu (głównie prolina, walina, glicyna) mogą być wykorzystane przez organizm do budowy własnych białek.
Wywar warzywny jest źródłem witamin i składników mineralnych (głównie potas, fosfor i magnez). Według dietetyków, aby wydobyć jak najwięcej smaku i wartości odżywczych z jarzyn, należy wrzucać je do zimnej wody i gotować minimum 3 godziny.
Z kolei ocet winny, choć nie zawiera witamin i minerałów, posiada wiele zalet zdrowotnych. Wykazuje również działanie bakteriobójcze, przyspiesza metabolizm i hamuje apetyt.
Jeśli chodzi o walory odżywcze i zawartość kalorii, nie bez znaczenia są także dodatki, zarówno użyte do przygotowania galarety, jak i te, które znajdują się w roladkach z szynki.
3. Szynka w galarecie - co do środka?
Aby przygotować szynkę w galarecie, wystarczy każdy plaster szynki (gotowana, konserwowa) posmarować wybranym nadzieniem i - zaczynając od krótszego boku – zwinąć je w rulon.
Gotowe roladki wystarczy ułożyć na półmisku, udekorować jajkiem (szynka w galarecie z jajkiem) czy warzywami: groszkiem, kawałkami marchewki czy szparagów.
Następnie roladki z szynki w galarecie trzeba polać kilkoma łyżkami płynnej galarety i wstawić do lodówki, by lekko się schłodziły. Gdy wywar z żelatyną zaczyna tężeć, zalewa się nim roladki tak, by wszystkie składniki zostały nią pokryte. Półmisek trzeba ponownie wstawić do lodówki, aby całość zastygła.
Szynka w galarecie to przystawka i danie, które można przygotować na wiele sposobów. Składnikiem jej nadzienia może być serek twarogowy, najlepiej naturalny, śmietankowy bądź jogurtowy, a także tarty chrzan, jajka i warzywa.
Najpopularniejsze pomysły i przepisy to:
- szparagi w szynce w galarecie,
- szynka z chrzanem w galarecie,
- roladki z szynki z chrzanem i jajkiem w galarecie,
- szynka w galarecie z jajkiem i ogórkiem,
- szynka w galarecie z jajkiem i majonezem,
- szynka w galarecie z serkiem Almette,
- szynka w galarecie z warzywami,
- szynka w galarecie z sałatka jarzynowa,
Popularna jest także szynka w galarecie w wersji wegetariańskiej. Wówczas warzywa, serek lub tofu zawija się w „wege-wędlinę” i zalewa galaretką z agarem na bazie bulionu warzywnego.