Trwa ładowanie...

Tabletki na odchudzanie - charakterystyka, rodzaje, skuteczność

Większość z nas doskonale wie, że skuteczne odchudzanie jest możliwe, jeśli połączymy zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną. Jednak ciągle szukamy łatwiejszego sposobu na pozbycie się tkanki tłuszczowej i sięgamy po tabletki odchudzające. Czy suplementy wspomagające odchudzanie to dobre rozwiązanie? Jakie tabletki odchudzające wybrać?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy dzięki tabletkom odchudzającym można schudnąć?"

spis treści

1. Leczenie otyłości

Otyłość została uznana za chorobę już ponad 50 lat temu przez Światową Organizację Zdrowia. Została wpisana na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych.

Do powstawania otyłości przyczyniają się różne czynniki, między innymi środowiskowe, hormonalne, genetyczne i psychologiczne. U każdej chorej osoby może ich być nawet kilkanaście. Badania prowadzone nad otyłością pokazują coraz to nowe przyczyny, które mogą prowadzić do jej powstania.

Leczenie otyłości jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Niezależnie od poziomu jej zaawansowania, terapia odchudzająca zawsze wymaga zmiany diety i nawyków żywieniowych, jak również wprowadzenia do swojego życia aktywności fizycznej.

Czasem pomocne mogą się okazać tabletki wspomagające odchudzanie w postaci ziół lub suplementów diety. Zaawansowana otyłość wraz z jej konsekwencjami w formie różnego rodzaju powikłań, może wymagać interwencji lekarza oraz włączenia leczenia psychologicznego i farmakologicznego.

2. Jak działają tabletki na odchudzanie

Wchodząc do apteki, na pewno nie raz widzieliśmy całe półki wypełnione buteleczkami z kapsułkami, które mają ułatwiać proces odchudzania. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów preparatów na odchudzanie, które na różny sposób pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.

Zanim kupimy opakowanie suplementu, miejmy na uwadze, że są to tabletki wspomagające odchudzanie – nazwa jest tutaj kluczowa. Tabletki odchudzające mają za zadanie wspomóc odchudzanie, którego podstawą musi być ubogoenergetyczna dieta oraz aktywność fizyczna.

Suplementy dostarczają substancji, które w połączeniu z odżywianiem i sportem, mogą dać efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. Same tabletki odchudzające nie sprawią, że w magiczny sposób staniemy się szczupli.

Tabletki na odchudzanie mogą wpłynąć na spadek wagi, jeśli równolegle będzie stosowana właściwie skomponowana, różnorodna dieta uzupełniona aktywnością fizyczną. Jednak u zdrowych osób odpowiednia dieta bez suplementu i ruch wystarczą, aby odchudzanie było skuteczne. W przypadku chorób dietozależnych może być konieczna farmakoterapia.

2.1. Odchudzanie pozorne

Wszyscy specjaliści - dietetycy, trenerzy, lekarze są zgodni - szybki spadek wagi w przypadku tabletek odchudzających najczęściej oznaczają utratę wody. Jest to od razu widoczne na wadze, jednak tylko i wyłącznie na niej.

Utrata wody jest stanem przejściowym i organizm świetnie sobie z tym radzi, zaś długotrwałe zmniejszenie masy ciała to zmniejszenie zawartości tłuszczu w naszym organizmie.

Za pomocą tabletek odchudzających tego efektu nie osiągniemy. Osoba, która naprawdę chcę schudnąć, powinna zastosować sprawdzone metody: zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie ćwiczeń fizycznych. Wszelkie inne sposoby więcej mają wspólnego z magicznymi sztuczkami niż z nauką.

3. Preparaty odchudzające

Tabletki odchudzające możemy podzielić na 2 grupy:

  • preparaty odchudzające na receptę – przepisywane przez lekarza osobom, które mają otyłość;
  • suplementy diety na odchudzanie – zawierające naturalne substancje i sprzedawane bez recepty w aptekach, sklepach online oraz sklepach ze zdrową żywnością. Ich działanie wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie przemiany materii, pomoc w spalaniu tłuszczu oraz zahamowanie apetytu.

Suplementy na odchudzanie również można podzielić na kilka grup, które przedstawiamy poniżej.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się...

zobacz galerię

3.1. Tabletki na odchudzanie hamujące łaknienie

Dla osób, które mają problem z poskromieniem apetytu i często mają napady głodu, a chciałyby schudnąć, powstały preparaty hamujące łaknienie. Skład tabletek odchudzających to głównie naturalne substancje, które sprawiają, że mamy mniejszy apetyt i jemy mniej.

Można z nich skorzystać na początku odchudzania, aby ułatwić organizmowi przyzwyczajenie się do mniejszych porcji żywności. To też dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią zgubne w skutkach podjadanie między posiłkami.

Tabletki odchudzające zmniejszające apetyt najczęściej zawierają guaranę, kofeinę, ocet jabłkowy, wyciąg z gorzkiej pomarańczy lub ananasa.

Bardzo skuteczne są preparaty odchudzające z błonnikiem, który pęcznieje w żołądku i sprawia, że nie odczuwamy głodu. Błonnik reguluje również pracę przewodu pokarmowego i ułatwia trawienie, dlatego jest polecanym suplementem w czasie odchudzania.

Jeśli naszym problemem jest głównie niepohamowana ochota na słodycze, to powinniśmy sięgnąć po chrom. Preparaty odchudzające z tym związkiem mineralnym regulują poziom glukozy we krwi, dlatego mamy mniejszy apetyt i ochotę na „coś” słodkiego.

10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących
10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących [10 zdjęć]

Istnieje grupa żywności, która stymuluje pracę układu pokarmowego, a tym samym wspomaga odchudzanie....

zobacz galerię

3.2. Tabletki na odchudzanie spalające tłuszcz

Fat burnery, czyli spalacze tłuszczu, to środki przeznaczone dla osób, które chcą schudnąć dzięki aktywności fizycznej.

Substancje zawarte w tych tabletkach odchudzających sprawiają, że szybciej spalamy tłuszcz, ale tylko wtedy, gdy ćwiczymy. Stosowanie spalaczy tłuszczu bez codziennej porcji ruchu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jakie substancje znajdują się w takich tabletkach odchudzających? Najczęściej głównym składnikiem jest l-karnityna, kwas linolowy (CLA) oraz kofeina.

Substancje te nie tylko przyspieszają tempo spalania tkanki tłuszczowej, ale również wzmacniają mięśnie i poprawiają wydolność organizmu. Dzięki nim można ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie, co na pewno przełoży się na efekty odchudzania.

3.3. Tabletki na odchudzanie ograniczające wchłanianie różnych składników

Tabletki odchudzające zawierają również składniki, których zadaniem jest zmniejszenie wchłaniania tłuszczy i węglowodanów. Chitosan sprawia, że tłuszcz z pożywienia nie ulega trawieniu i wchłanianiu, ale jest wydalany z organizmu.

Tabletki odchudzające zawierające ten składnik są skuteczne, ale zażywając je, należy pamiętać, że część witamin rozpuszcza się w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E i witamina K), a ich brak może prowadzić do niebezpiecznych niedoborów.

Niektóre środki wykorzystują fasolaminę (wyciąg z fasoli zwykłej), która hamuje wchłanianie węglowodanów.

Dzięki niej skrobia pochodząca z pożywienia (pieczywa, makaronów) staje się nieprzyswajalna, a przez to nie odkłada się w oponce na brzuchu.

3.4. Tabletki na odchudzanie przyspieszające przemianę materii

Są to najczęściej preparaty wieloskładnikowe, które pobudzają przemianę materii. Szybkie tempo metabolizmu to gwarancja na skuteczne schudnięcie.

Niestety, z wiekiem nasza przemiana materii zwalnia i utrata każdego kilograma staje się coraz trudniejsza. Tabletki na odchudzanie przyspieszające metabolizm najczęściej mają w składzie wyciąg z zielonej herbaty lub ekstrakt z grejpfruta.

4. Skuteczność tabletek na odchudzanie

Czy skuteczne tabletki odchudzające istnieją? Większość dostępnych bez recepty preparatów zawiera substancje, które mogą ułatwić odchudzanie. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę osobiste oczekiwania, predyspozycje i dopasować środek do własnych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że zadaniem suplementów jest pomoc w odchudzaniu. Połączenie tabletek odchudzających z racjonalną dietą i regularnym uprawianiem sportu może przynieść pozytywne rezultaty.

5. Tabletkami na odchudzanie na receptę

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tabletkami na odchudzanie na receptę, bez recepty, musimy liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Mogą istnieć również przeciwwskazania do ich stosowania.

Dlatego ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą - dietetykiem lub lekarzem, przed podjęciem decyzji o stosowaniu choćby suplementu diety na odchudzanie.

Z tych właśnie powodów na naszym rodzimym rynku jest niewiele leków, które zostały zarejestrowane jako odchudzające. Najczęściej nie spełniają norm związanych z niechcianymi ubocznymi skutkami.

Niektóre z preparatów musiały zostać wycofane ze sprzedaży, zaś te które są dostępne, są przepisywane na receptę i powinny być zażywane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

6. Preparaty odchudzające dla dzieci?

Obecnie około 30% dzieci mieszkających w Stanach Zjednoczonych ma problemy z nadwagą lub otyłością. Niezwykle ważne jest, aby nie były podawane dzieciom na własną rękę nawet najbardziej skuteczne tabletki na odchudzanie.

Tabletki te mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. W większości przypadków leczenie nadwagi i otyłości u dzieci powinno być nakierowane na zmianę żywieniowych nawyków oraz trybu życia. Głównie chodzi o wyeliminowanie lub zmniejszenie spozycia produktów wysokokalorycznych, bogatych w cukry proste i tłuszcze.

U większości dzieci otyłych celem leczenia nie jest odchudzanie samo w sobie, a zahamowanie wzrostu masy ciała. Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostu na długość ciała, dziecko "dorasta" do swojej wagi.

Nie powinno się eksperymentować z jakąkolwiek dietą u niemowląt, bez konsultacji z lekarzem.

7. Skutki uboczne tabletek na odchudzanie

Jak wspomniano wyżej, tabletki na odchudzanie nie pozostają obojętne na serce, układ krążenia, lub poziom cukru we krwi.

Środki te mogą powodować m.in.:

Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na leki kupowane w sieci i ufać jedynie sprawdzonym sklepom internetowym i aptekom. Można natrafić na na tabletki odchudzające, które w Polsce nie są legalne, zaś ich stosowanie może mieć tragiczne konsekwencje.

Preparaty te mogą powodować:

  • bezsenność,
  • nadmierne pobudzenie,
  • zwiększone ciśnienie tętnicze krwi,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zawał serca,
  • udar mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.