Tabletki na odchudzanie - charakterystyka, rodzaje, skuteczność
Większość z nas doskonale wie, że skuteczne odchudzanie jest możliwe, jeśli połączymy zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną. Jednak ciągle szukamy łatwiejszego sposobu na pozbycie się tkanki tłuszczowej i sięgamy po tabletki odchudzające. Czy suplementy wspomagające odchudzanie to dobre rozwiązanie? Jakie tabletki odchudzające wybrać?
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy dzięki tabletkom odchudzającym można schudnąć?"
- 1. Leczenie otyłości
- 2. Jak działają tabletki na odchudzanie
- 2.1. Odchudzanie pozorne
- 3. Preparaty odchudzające
- 3.1. Tabletki na odchudzanie hamujące łaknienie
- 3.2. Tabletki na odchudzanie spalające tłuszcz
- 3.3. Tabletki na odchudzanie ograniczające wchłanianie różnych składników
- 3.4. Tabletki na odchudzanie przyspieszające przemianę materii
- 4. Skuteczność tabletek na odchudzanie
- 5. Tabletkami na odchudzanie na receptę
- 6. Preparaty odchudzające dla dzieci?
- 7. Skutki uboczne tabletek na odchudzanie
1. Leczenie otyłości
Otyłość została uznana za chorobę już ponad 50 lat temu przez Światową Organizację Zdrowia. Została wpisana na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych.
Do powstawania otyłości przyczyniają się różne czynniki, między innymi środowiskowe, hormonalne, genetyczne i psychologiczne. U każdej chorej osoby może ich być nawet kilkanaście. Badania prowadzone nad otyłością pokazują coraz to nowe przyczyny, które mogą prowadzić do jej powstania.
Leczenie otyłości jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Niezależnie od poziomu jej zaawansowania, terapia odchudzająca zawsze wymaga zmiany diety i nawyków żywieniowych, jak również wprowadzenia do swojego życia aktywności fizycznej.
Czasem pomocne mogą się okazać tabletki wspomagające odchudzanie w postaci ziół lub suplementów diety. Zaawansowana otyłość wraz z jej konsekwencjami w formie różnego rodzaju powikłań, może wymagać interwencji lekarza oraz włączenia leczenia psychologicznego i farmakologicznego.
2. Jak działają tabletki na odchudzanie
Wchodząc do apteki, na pewno nie raz widzieliśmy całe półki wypełnione buteleczkami z kapsułkami, które mają ułatwiać proces odchudzania. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów preparatów na odchudzanie, które na różny sposób pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.
Zanim kupimy opakowanie suplementu, miejmy na uwadze, że są to tabletki wspomagające odchudzanie – nazwa jest tutaj kluczowa. Tabletki odchudzające mają za zadanie wspomóc odchudzanie, którego podstawą musi być ubogoenergetyczna dieta oraz aktywność fizyczna.
Suplementy dostarczają substancji, które w połączeniu z odżywianiem i sportem, mogą dać efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. Same tabletki odchudzające nie sprawią, że w magiczny sposób staniemy się szczupli.
Tabletki na odchudzanie mogą wpłynąć na spadek wagi, jeśli równolegle będzie stosowana właściwie skomponowana, różnorodna dieta uzupełniona aktywnością fizyczną. Jednak u zdrowych osób odpowiednia dieta bez suplementu i ruch wystarczą, aby odchudzanie było skuteczne. W przypadku chorób dietozależnych może być konieczna farmakoterapia.
2.1. Odchudzanie pozorne
Wszyscy specjaliści - dietetycy, trenerzy, lekarze są zgodni - szybki spadek wagi w przypadku tabletek odchudzających najczęściej oznaczają utratę wody. Jest to od razu widoczne na wadze, jednak tylko i wyłącznie na niej.
Utrata wody jest stanem przejściowym i organizm świetnie sobie z tym radzi, zaś długotrwałe zmniejszenie masy ciała to zmniejszenie zawartości tłuszczu w naszym organizmie.
Za pomocą tabletek odchudzających tego efektu nie osiągniemy. Osoba, która naprawdę chcę schudnąć, powinna zastosować sprawdzone metody: zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie ćwiczeń fizycznych. Wszelkie inne sposoby więcej mają wspólnego z magicznymi sztuczkami niż z nauką.
3. Preparaty odchudzające
Tabletki odchudzające możemy podzielić na 2 grupy:
- preparaty odchudzające na receptę – przepisywane przez lekarza osobom, które mają otyłość;
- suplementy diety na odchudzanie – zawierające naturalne substancje i sprzedawane bez recepty w aptekach, sklepach online oraz sklepach ze zdrową żywnością. Ich działanie wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie przemiany materii, pomoc w spalaniu tłuszczu oraz zahamowanie apetytu.
Suplementy na odchudzanie również można podzielić na kilka grup, które przedstawiamy poniżej.
3.1. Tabletki na odchudzanie hamujące łaknienie
Dla osób, które mają problem z poskromieniem apetytu i często mają napady głodu, a chciałyby schudnąć, powstały preparaty hamujące łaknienie. Skład tabletek odchudzających to głównie naturalne substancje, które sprawiają, że mamy mniejszy apetyt i jemy mniej.
Można z nich skorzystać na początku odchudzania, aby ułatwić organizmowi przyzwyczajenie się do mniejszych porcji żywności. To też dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią zgubne w skutkach podjadanie między posiłkami.
Tabletki odchudzające zmniejszające apetyt najczęściej zawierają guaranę, kofeinę, ocet jabłkowy, wyciąg z gorzkiej pomarańczy lub ananasa.
Bardzo skuteczne są preparaty odchudzające z błonnikiem, który pęcznieje w żołądku i sprawia, że nie odczuwamy głodu. Błonnik reguluje również pracę przewodu pokarmowego i ułatwia trawienie, dlatego jest polecanym suplementem w czasie odchudzania.
Jeśli naszym problemem jest głównie niepohamowana ochota na słodycze, to powinniśmy sięgnąć po chrom. Preparaty odchudzające z tym związkiem mineralnym regulują poziom glukozy we krwi, dlatego mamy mniejszy apetyt i ochotę na „coś” słodkiego.
3.2. Tabletki na odchudzanie spalające tłuszcz
Fat burnery, czyli spalacze tłuszczu, to środki przeznaczone dla osób, które chcą schudnąć dzięki aktywności fizycznej.
Substancje zawarte w tych tabletkach odchudzających sprawiają, że szybciej spalamy tłuszcz, ale tylko wtedy, gdy ćwiczymy. Stosowanie spalaczy tłuszczu bez codziennej porcji ruchu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Jakie substancje znajdują się w takich tabletkach odchudzających? Najczęściej głównym składnikiem jest l-karnityna, kwas linolowy (CLA) oraz kofeina.
Substancje te nie tylko przyspieszają tempo spalania tkanki tłuszczowej, ale również wzmacniają mięśnie i poprawiają wydolność organizmu. Dzięki nim można ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie, co na pewno przełoży się na efekty odchudzania.
3.3. Tabletki na odchudzanie ograniczające wchłanianie różnych składników
Tabletki odchudzające zawierają również składniki, których zadaniem jest zmniejszenie wchłaniania tłuszczy i węglowodanów. Chitosan sprawia, że tłuszcz z pożywienia nie ulega trawieniu i wchłanianiu, ale jest wydalany z organizmu.
Tabletki odchudzające zawierające ten składnik są skuteczne, ale zażywając je, należy pamiętać, że część witamin rozpuszcza się w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E i witamina K), a ich brak może prowadzić do niebezpiecznych niedoborów.
Niektóre środki wykorzystują fasolaminę (wyciąg z fasoli zwykłej), która hamuje wchłanianie węglowodanów.
Dzięki niej skrobia pochodząca z pożywienia (pieczywa, makaronów) staje się nieprzyswajalna, a przez to nie odkłada się w oponce na brzuchu.
3.4. Tabletki na odchudzanie przyspieszające przemianę materii
Są to najczęściej preparaty wieloskładnikowe, które pobudzają przemianę materii. Szybkie tempo metabolizmu to gwarancja na skuteczne schudnięcie.
Niestety, z wiekiem nasza przemiana materii zwalnia i utrata każdego kilograma staje się coraz trudniejsza. Tabletki na odchudzanie przyspieszające metabolizm najczęściej mają w składzie wyciąg z zielonej herbaty lub ekstrakt z grejpfruta.
4. Skuteczność tabletek na odchudzanie
Czy skuteczne tabletki odchudzające istnieją? Większość dostępnych bez recepty preparatów zawiera substancje, które mogą ułatwić odchudzanie. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę osobiste oczekiwania, predyspozycje i dopasować środek do własnych potrzeb.
Pamiętajmy jednak, że zadaniem suplementów jest pomoc w odchudzaniu. Połączenie tabletek odchudzających z racjonalną dietą i regularnym uprawianiem sportu może przynieść pozytywne rezultaty.
5. Tabletkami na odchudzanie na receptę
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tabletkami na odchudzanie na receptę, bez recepty, musimy liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Mogą istnieć również przeciwwskazania do ich stosowania.
Dlatego ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą - dietetykiem lub lekarzem, przed podjęciem decyzji o stosowaniu choćby suplementu diety na odchudzanie.
Z tych właśnie powodów na naszym rodzimym rynku jest niewiele leków, które zostały zarejestrowane jako odchudzające. Najczęściej nie spełniają norm związanych z niechcianymi ubocznymi skutkami.
Niektóre z preparatów musiały zostać wycofane ze sprzedaży, zaś te które są dostępne, są przepisywane na receptę i powinny być zażywane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.
6. Preparaty odchudzające dla dzieci?
Obecnie około 30% dzieci mieszkających w Stanach Zjednoczonych ma problemy z nadwagą lub otyłością. Niezwykle ważne jest, aby nie były podawane dzieciom na własną rękę nawet najbardziej skuteczne tabletki na odchudzanie.
Tabletki te mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. W większości przypadków leczenie nadwagi i otyłości u dzieci powinno być nakierowane na zmianę żywieniowych nawyków oraz trybu życia. Głównie chodzi o wyeliminowanie lub zmniejszenie spozycia produktów wysokokalorycznych, bogatych w cukry proste i tłuszcze.
U większości dzieci otyłych celem leczenia nie jest odchudzanie samo w sobie, a zahamowanie wzrostu masy ciała. Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostu na długość ciała, dziecko "dorasta" do swojej wagi.
Nie powinno się eksperymentować z jakąkolwiek dietą u niemowląt, bez konsultacji z lekarzem.
7. Skutki uboczne tabletek na odchudzanie
Jak wspomniano wyżej, tabletki na odchudzanie nie pozostają obojętne na serce, układ krążenia, lub poziom cukru we krwi.
Środki te mogą powodować m.in.:
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia rytmu serca,
- przyspieszenie pulsu.
Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na leki kupowane w sieci i ufać jedynie sprawdzonym sklepom internetowym i aptekom. Można natrafić na na tabletki odchudzające, które w Polsce nie są legalne, zaś ich stosowanie może mieć tragiczne konsekwencje.
Preparaty te mogą powodować:
- bezsenność,
- nadmierne pobudzenie,
- zwiększone ciśnienie tętnicze krwi,
- wymioty,
- biegunkę,
- zaburzenia rytmu serca,
- zawał serca,
- udar mózgu.
Komentarze