Trwa ładowanie...

Takiego barszczu nie kupuj. W składzie kontrowersyjne dodatki

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 15.12.2022 20:04
Jaki barszcz czerwony kupić? W butelce, kartonie czy w proszku?
Jaki barszcz czerwony kupić? W butelce, kartonie czy w proszku? (Getty Images/Arch.prywatne)

To jeden z najważniejszych elementów tradycji bożonarodzeniowej, a dla wielu - najlepsze danie wigilijne. Producenci żywności ułatwiają nam przygotowania do świąt, oferując szeroką gamę produktów instant, w kartonie czy butelkach. Choć wszystkie to ta sama zupa, to składy różnią się niekiedy diametralnie.

spis treści

Poniżej przedstawiamy produkty instant, których skład sprawdziliśmy. Kolejność ich prezentowania jest przypadkowa.

1. Krakus. Barszcz czerwony

Zobacz film: "Jaką zupę podać zamiast barszczu?"

Skład: sok z buraków ćwikłowych z zagęszczonego soku 58 proc., woda, sok jabłkowy z zagęszczonego soku, cukier, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, warzywa i ekstrakty warzywne (zawierają seler), przyprawy i ekstrakty przypraw, aromaty (zawierają seler, mleko).

- Nie jest to najgorszy ze składów, choć mamy tutaj aż dwa źródła cukru, w tym jeden ukryty pod nazwą zagęszczonego soku jabłkowego - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie mgr Karolina Lubas, dietetyk z MajAcademy.

- Warto zwrócić uwagę także na sól. Choć nie znajduje się wysoko w składzie, to w rzeczywistości na 250 ml, czyli standardową porcję barszczu, mamy aż 2 g soli, podczas gdy wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia mówią o maksymalnie 5 g dziennie – tłumaczy.

2. Winiary. Barszcz czerwony. Ekspresowa zupa instant

(Arch. prywatne)

Skład: cukier, zagęszczony sok z buraków 15,9 proc., maltodekstryna, sól, kwas cytrynowy, ekstrakt drożdży, olej palmowy, aromaty, fermentowane białko pszenne, majeranek, przyprawy.

- Największym problemem jest cukier na pierwszym miejscu, co jasno wskazuje, czego jest w zupie najwięcej. A spodziewalibyśmy się, że w barszczu to buraki będą przeważały. Jest tu też drugie źródło cukru, czyli maltodekstryna – mówi mgr Lubas.

- Jest także olej palmowy, którego powinniśmy unikać w diecie, bo ma działanie prozapalne. Pomijam już to, że w barszczu nie potrzebujemy żadnego tłuszczu, a już na pewno nie tłuszczów nasyconych, podobnie zresztą jak wypełniacza pod postacią fermentowanego białka pszennego – dodaje.

Producent chwali się, że produkt powstał z suszonych składników, a suszenie w "naturalny sposób pozwala zachować na dłużej smak i aromat warzyw oraz ziół zebranych w szczycie sezonu".

- Producent nie minął się z prawdą, bo suszenie jest procesem naturalnym, ale ma się to nijak do składu, pozostaje raczej sloganem. Zwróćmy uwagę, że zawartość buraków to niespełna 16 proc. – podkreśla ekspertka.

3. Kowalewski. Barszczyk czerwony bezglutenowy BIO koncentrat

(Arch. prywatne)

Skład: sok z ekologicznych buraków ćwikłowych 83 proc., ekologiczny cukier trzcinowy, ekologiczny ocet jabłkowy, naturalna sól kamienna kłodawska.

- Buraki są na pierwszym miejscu i stanowią aż 83 proc., co na tle innych produktów plasuje ten koncentrat barszczu bardzo wysoko. Skład jest krótki i jak widać, barszcz nie potrzebuje dodatków pod postacią białka roślinnego, mąki itd. – mówi mgr Lubas. – Nie zawiera też żadnych konserwantów, na butelce widnieje informacja, by po otwarciu przechowywać produkt w lodówce i spożyć w ciągu 48 godzin.

Mgr Lubas przyznaje jednak, że na drugim miejscu w składzie znajduje się cukier.

- Cukier trzcinowy wcale nie jest zdrowszą alternatywą dla cukru z buraków. Pod względem budowy chemicznej jest taki sam i dokładnie w taki sam sposób będzie wpływał na nasz organizm - podkreśla.

4. Krakus. Koncentrat barszczu czerwonego

(Arch. prywatne)

Skład: zagęszczony sok z buraków ćwikłowych 57 proc., woda, cukier, sól, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, warzywa i ekstrakty warzywne (zawierają seler), przyprawy i ekstrakty przypraw, aromaty (zawierają seler, mleko).

- Na pierwszym miejscu buraki – to dobry sygnał, choć można znaleźć produkty, w których zawartość procentowa soku z buraków jest wyższa. Na minus wysoko w składzie cukier i sól, ale to niestety jest widoczne również w niemal każdym tego typu produkcie – mówi mgr Lubas.

5. Rolnik. Barszczyk czerwony koncentrat

(Arch. prywatne)

Skład: woda, zagęszczony sok z buraków ćwikłowych 27 proc., cukier, sól, ocet spirytusowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, ekstrakty przypraw.

- Choć mamy do czynienia z zupą, to obecność wody na pierwszym miejscu jest kontrowersyjna, zwłaszcza że zawartość buraków nie jest zawrotnie wysoka – zaledwie 27 proc. A zwróćmy uwagę, że przecież to jest koncentrat – zwraca uwagę mgr Lubas.

- Tutaj też pojawia się ocet spirytusowy – jego ilość nie jest duża, jednak wiemy, że mogłaby tu się znaleźć zdrowsza alternatywa, ocet jabłkowy. Poza tym w niemal każdym z tych produktów obecny jest regulator kwasowości, więc dodawanie octu spirytusowego jest zbędne – dodaje ekspertka.

6. Dawtona. Barszcz czerwony koncentrat

(Arch. prywatne)

Skład: zagęszczony sok z buraków ćwikłowych 60 proc., woda, cukier, sól, ekstrakty przypraw, regulator kwasowości, kwas cytrynowy.

- Jak widać, na pierwszym miejscu może znaleźć się sok z buraków, a ocet spirytusowy jest zbędny, gdy w składzie mamy regulator kwasowości pod postacią kwasu cytrynowego. Dlatego mogłabym powiedzieć, że skład tego produktu jest dobry, gdyby nie pewien niuans – przyznaje mgr Lubas.

- W 100 ml tego koncentratu znajduje się 8 g soli, więc w 200 ml – aż 16. Choć jest to koncentrat, to i tak ta ilość soli jest zawrotna – mówi ekspertka.

- Mimo że skład koncentratu jest dobry, to w przypadku zwłaszcza określonych grup osób, jak nadciśnieniowców, staje się dyskwalifikujący - dodaje.

7. Amino. Barszcz czerwony

(Arch. prywatne)

Skład: cukier, maltodekstryna, sól, sok z buraka czerwonego 10 proc., kwasy: kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, tłuszcz palmowy, aromaty, skrobia, ekstrakt drożdżowy, hydrolizowane białka roślinne, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa,; ziele angielskie, pieprz, majeranek, liść laurowy.

- Na pierwszym miejscu są aż dwa źródła cukru. Do tego tłuszcz palmowy, czyli źródło tłuszczów nasyconych, których powinniśmy unikać – mówi.

- Taka zawartość soku z buraka gwarantuje chyba tylko charakterystyczny kolor zupy – mówi mgr Lubas.

- Zdecydowanie odradzam sięganie po produkty typu instant, w proszku - to z góry skazane jest na klęskę. Nie wyobrażam sobie, żeby którykolwiek mógł mieć skład, który przysłuży się naszemu zdrowiu – podkreśla dr Stolińska.

8. Knorr "Ulubione Smaki". Barszcz czerwony

(Arch. prywatne)

Skład: cukier, maltodekstryna, sok z czerwonych buraków w proszku 10,3 proc., sól jodowana, kwas: kwas cytrynowy, aromaty, mineralna sól potasowa, regulator kwasowości: octany sodu, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, tłuszcz palmowy, sól, laktoza, ziele angielskie, pieprz, majeranek, liść laurowy.

- Jest tu mnóstwo dodatków, które w barszczu nie powinny się znaleźć, dużo cukru, dużo soli i laktoza oraz tłuszcz palmowy. One dyskwalifikują barszcz – mówi ekspertka.

Producent gwarantuje, że barszcz nie zawiera barwników ani konserwantów.

- Nie ma tu barwników, konserwantów ani też wartości odżywczych czy prozdrowotnych – kwituje mgr Lubas.

9. Cykoria. Barszcz czerwony błyskawiczny

(Arch. prywatne)

Skład: cukier, sól, koncentrat soku z buraka ćwikłowego w proszku 17,9 proc. (maltodekstryna, koncentrat soku buraka ćwikłowego 38,6 proc., sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy), wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromaty, maltodekstryna, przyprawy (papryka ostra, papryka słodka), czosnek suszony.

- Glutaminian sodu to jeden z dodatków do żywności. Znajduje się w wielu produktach, jakie kupujemy, nawet w słodyczach. Ilość bezpieczną do spożycia w przypadku dodatków do żywności określa tzw. ADI – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk Agnieszka Piskała-Topczewska. - Jednak biorąc pod uwagę, ile w ciągu dnia tego spożywamy, to łatwo przekroczyć ADI - dodaje.

- Po spożyciu glutaminianu sodu w nadmiarze pojawiają się zawroty głowy, mrowienie w karku, czerwone plamy na skórze, wzrasta ciśnienie krwi z powodu nadmiaru sodu, może pojawić się zaczerwienienie na twarzy, drżenie rąk – dodaje.

10. Winiary. Barszcz czerwony z uratowanymi burakami

(Arch. prywatne)

Skład: suszone warzywa 45,4 proc. (burak 38,8 proc., cebula, pomidor, czosnek 0,6 proc.), mąka pszenna, cukier, sól, zagęszczony sok z buraka 2,7 proc., kwas cytrynowy, skrobia kukurydziana, wędzony tłuszcz wieprzowy, ekstrakt drożdży, majeranek, aromaty.

- Są suszone warzywa w przyzwoitej ilości, ale na drugim miejscu w składzie jest mąka pszenna. Pomijając osoby z celiakią, którym nie wolno spożywać produktów z glutenem, to mąka pszenna jest zbędnym dodatkiem w barszczu – mówi mgr Lubas.

- Mamy też wędzony tłuszcz wieprzowy, którego nie powinno tu być wcale. Powinniśmy unikać kwasów tłuszczowych nasyconych, a szczególnie powinny uważać osoby, u których w codziennej diecie jest dużo czerwonego mięsa. Mają udowodnione działanie rakotwórcze i mogą przyczyniać się do powstawania chorób układu krążenia – dodaje ekspertka.

11. Kucharek. Barszcz czerwony instant

(Arch. prywatne)

Skład: cukier, suszony koncentrat soku buraka czerwonego 17,6 proc., sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, warzywa suszone: czosnek, cebula, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, 5'-rybonukleotydy disodowe, pieprz czarny (0,4 proc.), olej rzepakowy, ekstrakt drożdżowy, aromat.

- Na wzmacniacze smaku powinny uważać zwłaszcza osoby z wrażliwym układem pokarmowym, bo mogą wywoływać dolegliwości jelitowe, ale też nasilać reakcje alergiczne – mówi mgr Lubas.

- Najlepszym wyjściem byłoby samodzielne przygotowanie zakwasu na barszcz, ale wiem też, że obecnie większość z nas żyje w biegu i mimo tego pędu też chce zjeść coś smacznego. Moja rada jest więc taka: szukajmy produktów z krótkim i prostym składem, zwracając uwagę na to, żeby nie było w nim wypełniaczy, wzmacniaczy smaku i cukru na początku składu - podsumowuje ekspertka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze