Te owoce to zdrowotny hit. "Mamy szczęście, że rosną w naszym kraju"
Skuteczna broń w walce z chorobami układu krążenia, rakiem i cukrzycą. W dodatku smaczna i na wyciągnięcie ręki. "Mamy szczęście, że rosną w naszym kraju" - przekonuje na Instagramie endokrynolog Magdalena Jagiełło i zachęca, by jeść jabłka jak najczęściej, najlepiej przez cały rok.
1. Jabłka na zdrowe serce
Nie bez powodu mówi się, że jedno jabłko dziennie pozwala trzymać lekarza z daleka. Stare angielskie przysłowie to nie są tylko puste słowa, ale cenna rada dla tych, którzy chcą utrzymać zdrowie jak najdłużej.
"Osoby spożywające jabłka mają korzystniejszy profil lipidowy (cholesterol), oraz niższe parametry zapalne (CRP). Potwierdzono, że spożycie jabłek lub polifenoli jabłkowych wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych" - podkreśla na Instagramie endokrynolog Magdalena Jagiełło, znana w sieci jako "Doktor Magda".
Zdaniem lekarki to "zdrowotny hit", o czym warto wiedzieć, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym zawały, udary, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze to główni zabójcy Polaków.
2. Chronią przed rakiem i cukrzycą
Opublikowany niedawno raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB, a także dane GUS nie pozostawiają wątpliwości. Choroby układu sercowo-naczyniowego to najczęstsza przyczyna zgonów (w czołówce są też COVID-19 i nowotwory), warto więc wiedzieć, jaką dietę stosować, by im zapobiegać.
Dr Jagiełło zaznacza, że zdrowotnych właściwości jabłek jest znacznie więcej. To także mniejsze ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory (m.in. raka płuc), a także astmy i cukrzycy, z którymi zmagają się miliony Polaków.
Ponadto jabłka mogą mieć korzystny wpływ na osoby zmagające się z chorobą Alzheimera. Lekarka przekonuje też, że pomagają kontrolować wagę, utrzymać zdrowe kości i chronić przewód pokarmowy.
Co jeszcze znajdziemy w jabłkach? Te owoce to cenne źródło błonnika, który działa na nasze jelita jak szczotka - usuwa zalegające resztki pokarmowe. Błonnik chroni przed zaparciami, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl