Te przekąski karmią raka. Ekspert wymienia cztery zakazane produkty
Chomikowanie przekąsek w domu może sprawić, że oparcie się pokusie ich spożycia staje się niemal niemożliwe, nawet jeśli jesteśmy zdeterminowani, by oszczędzać smakołyki na odpowiednią okazję. Ekspert ds. długowieczności, Dan Buettner, który od lat bada zwyczaje najdłużej żyjących ludzi na świecie, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat czterech przekąsek, których najlepiej w ogóle nie przynosić do domu!
1. 4 produkty spożywcze, których powinniśmy unikać
Oto cztery produkty spożywcze, których według niego powinniśmy unikać, jeśli chcemy długo i zdrowo żyć:
1.1. Napoje słodzone
Napoje słodzone są głównym źródłem rafinowanego cukru, a ich spożywanie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Napoje te przyczyniają się do przyrostu masy ciała, stanów zapalnych, a także zwiększenie ryzyka rozwoju cukrzycy oraz wysokiego ciśnienia krwi.
1.2. Boczek i kiełbaski
Przetworzone mięsa, takie jak boczek, kiełbaski i wędliny, są uznawane za karcynogeny, co oznacza, że spożywanie ich jest związane z ryzykiem rozwoju nowotworów. Badania wykazały związek między jedzeniem przetworzonego mięsa a ryzykiem raka jelita grubego.
1.3. Gotowe słodycze
Pakowane słodycze, takie jak ciastka i cukierki, często są mocno przetworzone i obfitują w tłuszcz oraz cukier. Badania łączą żywność ultraprzetworzoną ze zwiększonym ryzykiem chorób, w tym otyłości, ataków serca, udarów mózgu, raka, cukrzycy typu 2 i demencji.
Co więcej, z najnowszych badań międzynarodowego zespołu specjalistów wynika, że zjawisko uzależnienia od tzw. żywności ultraprzetworzonej (UPF) dotyka znaczącej części społeczeństwa. Analizy przeprowadzone w 36 krajach na podstawie 281 badań wykazały, że problem ten dotyczy około 14 proc. dorosłych i 12 proc. dzieci. Skala uzależnienia od UPF jest więc - w przypadku osób dorosłych - podobna do skali uzależnienia od alkoholu.
1.4. Czipsy i inne słone przekąski
Słone przekąski, w tym czipsy, są najbardziej skorelowane z otyłością. Badania wykazały, że wysokie dawki soli w diecie mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2, a także wysokiego ciśnienia krwi.
2. Co jeść na mały głód?
Zamiast tych przekąsek, Buettner sugeruje wybór orzechów. Dwie małe garści migdałów, orzeszków ziemnych, orzechów brazylijskich, nerkowców i orzechów włoskich sprawią, że poczujemy się syci i dostarczą nam ogromu ważnych składników odżywczych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl