Ten napój staje się hitem wśród Polaków. Wart swojej ceny?
O kefirze wodnym, nazywanym także wodą probiotyczną, robi się ostatnio coraz głośniej. Zwolennicy przyznają, że doskonale czyści jelita z toksyn i poprawia metabolizm. Czy przypisywane mu właściwości faktycznie są tak wszechstronne?
1. Tibicos, woda probiotyczna, kefir wodny. Co to takiego?
Kefir wodny, tibicos bądź woda probiotyczna - są stworzone na bazie grzybków tybetańskich zwanych także kryształami japońskimi czy grzybkami wodnymi. Mowa o kulturze bakterii i drożdży, które fermentują w słodzonej wodzie, tworząc napój niezwykle bogaty w korzystne dla flory bakteryjnej probiotyki.
Fermentujące grzyby tybetańskie przekształcają cukry w kwas mlekowy, dwutlenek węgla i alkohol, przez co kefir wodny czy woda probiotyczna są delikatnie gazowane.
Kefiry wodne stają się w Polsce hitem i coraz częściej można znaleźć je w sklepach spożywczych i supermarketach. Ceny nie są jednak niskie, bo zaczynają się od 10 zł za butelkę 500 ml. W internetowych sklepach ze zdrową żywnością można jednak nabyć nasiona kefiru wodnego, z którego da się "wyhodować" napój samodzielnie. Niestety, tu cena jest jeszcze wyższa, bo może wynosić nawet 40-50 zł za opakowanie 5 g.
2. Czy kefir wodny jest zdrowy?
Korzystne dla zdrowia właściwości przypisywane są kefirowi wodnemu z uwagi na bogactwo różnorodnych szczepów probiotyków.
Nie jest tajemnicą, że regularne wzbogacanie diety o probiotyki pozytywnie wpływa na mikroflorę (mikrobiotę) jelitową poprawiając funkcjonowanie i odporność układu pokarmowego. Probiotyki wspomagają trawienie, w szczególności działając na wydzielanie laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za trawienie laktozy.
Napój tego typu może być także niezwykle cenny w okresie odbudowy naruszonej, niezrównoważonej mikrobioty jelitowej np. po wszelkiego rodzaju zatruciach i jelitówkach wiążących się z intensywnymi biegunkami i/lub wymiotami.
W rekonwalescencji naruszonego mikrobiomu jelit istotne jest także wzbogacenie diety o inne bogate w probiotyki produkty, takie jak m.in. czosnek, por, cebulę, cykorię, banany, aloes, siemię lniane, owies czy jęczmień.
Jednak nie tylko układ pokarmowy może zyskać na regularnym spożywaniu kefiru wodnego: obecne w nim probiotyki mogą także stymulować produkcję przeciwciał, które wpływają na szybsze zwalczanie stanów zapalnych w całym organizmie. Zdrowe, korzystne dla jelit bakterie zapobiegają również przedostawaniu się patogenów z układu pokarmowego do krwioobiegu.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl