Ten sok uderza w raka płuc. Swoje działanie zawdzięcza jednemu składnikowi
Japońscy badacze odkryli, że sok z owoców rośliny o nazwie sarunashi ma potencjał w zwalczaniu jednego z najgroźniejszych nowotworów – raka płuc. Wszystko za sprawą silnego roślinnego związku, izokwercetyny. Gdzie szukać sarunashi? To popularny także w Polsce owoc, określany mianem "odpornego" kiwi.
1. Jeden z najgroźniejszych zabójców Polaków – rak płuc
Co roku w Polsce diagnozę raka płuc słyszy ponad 20 tysięcy osób, co stawia go na czele najczęściej diagnozowanych nowotworów. Jest też jednym z największych zabójców – każdego roku odbiera życie ok. 23 tys. Polaków. Diagnoza brzmi niczym wyrok – w Polsce średni wskaźnik pięcioletniej przeżywalności to niewiele ponad 13 proc.
Choć najsilniejszym czynnikiem kancerogennym w tym przypadku jest palenie tytoniu, nie jest to jedyny powód rozwoju raka. Istotnym czynnikiem ryzyka jest narażenie na zanieczyszczenia środowiska.
Jak się uchronić przed nowotworem płuc? Przede wszystkim unikać palenia papierosów i biernej ekspozycji na dym tytoniowy. Jednak najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że przed rakiem może chronić coś jeszcze – sok z owoców Actinidia arguta (sarunashi), nazywanych "odpornym" kiwi, w Polsce znanym pod nazwą minikiwi.
2. Minikiwi źródłem izokwercetyny
Naukowcy z Uniwersytetu Okayama, pod wodzą prof. Sakae Arimoto-Kobayashi odkryli, że sok z tego owocu wykazuje tak silne właściwości prozdrowotne z uwagi na zawartą w nim izokwercetynę (isoQ).
Badania na mysim modelu ujawniły, że polifenole te mogą zapobiegać rozwojowi raka płuc. Wcześniejsze badania dowiodły już, że minikiwi hamuje mutagenezę, działa przeciwzapalnie, a nawet leczy nowotwory skóry w badaniach na zwierzętach.
W obecnym badaniu naukowcy sięgnęli po NNK, rakotwórczy związek, który znajduje się m.in. w papierosach. Z jego pomocą wywołali u myszy nowotwory płuc, a następnie części gryzoni podawali sok z mini kiwi.
Rezultaty okazały się zaskakujące – u zwierząt zaobserwowano, że liczba nowotworowych guzów uległa zmniejszeniu. To naprowadziło badaczy na wniosek, że isoQ prawdopodobnie wspiera naprawę uszkodzonego DNA, ale też tłumi aktywność jednego z kluczowych w rozwoju raka białek.
3. Jedz minikiwi jak najczęściej
Minikiwi to nie tylko silne wsparcie w walce z rakiem. Warto je spożywać, ponieważ jest cennym źródłem m.in. witaminy C. Zawiera nawet pięciokrotnie więcej tego antyoksydantu niż pomarańcza. Do tego stanowi źródło witaminy A oraz E i witamin z grupy B, a także błonnika, potasu, selenu czy magnezu.
Badania wskazują, że minikiwi może:
- obniżać ryzyko cukrzycy typu 2.,
- chronić układ sercowo-naczyniowy,
- zapobiegać zaburzeniom snu i łagodzić stany depresyjne,
- wspierać odporność,
- poprawiać pracę układu trawiennego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl