To jedzenie odmładza mózg. Lekarka zdradza sekret diety MIND
Regularne spożywanie tych warzyw sprawi, że mimo upływu lat, umysł będzie jasny, a pamięć niezawodna. Takie przynajmniej są założenia diety MIND, która ma opóźniać starzenie i utrzymywać mózg w dobrej kondycji.
1. Dieta MIND
Warzywa są istotnym punktem diety nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim zawartość witamin i minerałów. Tak jest w przypadku jarmużu i szpinaku, które są bardzo niedocenionymi źródłami pochodnych witaminy B9 (foliany) oraz łatwo przyswajalnych form witaminy K (filochinony). Jak twierdzi dr Deborah Leech, uwzględnienie w diecie pozwoli na zapewnienie sobie zdrowego, odpornego na choroby mózgu.
Jarmuż oraz szpinak można dodać do koktajlu lub robić z nich sałatki. Istnieją też koneserzy, którzy zajadają się nimi na surowo. Warto dodawać do takich sałatek trochę oliwy, ponieważ witamina K rozpuszcza się w tłuszczach. Takim połączeniem możemy zmaksymalizować jej przyswajalność.
Co więcej, warzywa oraz owoce są cennym źródłem przeciwutleniaczy, które dodatkowo chronią komórki ciała przed zgubnym działaniem oksydantów.
2. Rady podparte badaniami
O słuszności zaleceń dr Lee świadczą badania przeprowadzone w 2017 roku. W ciągu czterech lat prowadzono obserwację 960 osób w wieku od 58 do 99 lat, z których część jadła regularnie warzywa zielone, część nie jadła ich wcale. Okazało się, że amatorzy "zieleniny" wykazywali się lepszymi zdolnościami poznawczymi od tych, którzy stronili od warzyw liściastych.
Dodatkowo okazało się, że osoby, które nie jadły zielonych warzyw, miały o 10 lat starszy mózg w porównaniu z osobami, które włączyły je do codziennej diety.
Zdaniem dr Lee, właśnie na tym polega sekret diety MIND. Jej celem jest maksymalne hamowanie zmian neurodegeneracyjnych postępujących z wiekiem. Dieta ta opiera się m.in. na orzechach, owocach leśnych oraz zielonych warzywach o jadalnych liściach. Taka żywność jest bombą mikroelementów, zawiera też nieco nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki ich zawartości skutecznie chroni tkankę nerwową przed przykrymi skutkami starzenia.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl